PS5, Üçüncü Taraf Oyunlarda Xbox Series X’ten Daha Başarılı

ps5 ucuncu taraf oyunlarda xbox series xten daha basarili 3RGleF3y

Microsoft ve Sony, geçtiğimiz haftalarda yeni jenerasyon konsollarını piyasaya sürmüştü. Pek çok yeni oyunla piyasaya sürülen konsollar elbette her mevzuda karşılaştırma konusu olmuş durumda. PS5 ve Xbox Series X için yapılan yeni karşılaştırmalar iki konsolun birbirlerine karşı ne üzere üstünlükleri olduğunu da gözler önüne seriyor.

Gerçekleştirilen birinci testler, PS5’in bir dizi üçüncü taraf oyunda Xbox Series X’ten daha yeterli performans gösterdiğini gözler önüne seriyor. Digital Foundry’nin yaptığı testlerde, iki konsolda da oynanabilen Devil May Cry 5‘in Xbox Series X’te PS5’e nazaran daha fazla FPS drop yediği gözlemleniyor. Genel olarak baktığımızda Xbox Series X’te PS5’e oranla ufak da olsa daha yüksek FPS pahaları sunan Devil May Cry 5, birtakım sahnelerde ise iki konsol ortasında neredeyse yarı yarıya FPS farklılıkları veriyor.

Kağıt üzerinde Xbox Series X daha güçlü

Yapılan testlerde görüyoruz ki birtakım üçüncü taraf oyunlarda Xbox Series X, PS5’ten geride kalabiliyor. Bu şaşırtan bir durum, zira kağıt üzerinde Microsoft’un konsolu Sony’nin konsoluna nazaran çok daha güçlü bir GPU‘ya sahip. PS5, GPU performansında toplamda 10,28 teraflopa sahipken Xbox Series X, 12 teraflop üzere etkileyici bir performans sunuyor. Bu nedenle Microsoft’un Devil May Cry 5 üzere oyunlarda Xbox Series X’te daha akıcı bir tecrübe sunması bekleniyor.

ps5 ucuncu taraf oyunlarda xbox series xten daha basarili 0 CiFlkHIG

The Verge’den gelen bir rapora göreyse bu sorunun Xbox Series X’in geliştirme kitlerinden kaynaklandığı düşünülüyor. Xbox Series X’in geliştirme kitleri oyun geliştiricilerinin eline PS5’ten sonra ulaştığı için geliştiriciler bu yeni konsol için oyunlarını optimize etmek için kâfi vakti bulamisimılar.

Microsoft, mevzuyla ilgili konuştu

ps5 ucuncu taraf oyunlarda xbox series xten daha basarili 1 FtpWLUgV

Bir Microsoft sözcüsü, The Verge’e yaptığı açıklamada, Xbox Series X / S’te bir dizi oyunda optimize sıkıntılarının bulunduğunun farkında olduklarını ve en güzel tecrübesi sağlamak için meseleleri belirleyip çözme sürecinde ortaklarla etkin olarak çalıştıklarını söyledi. Görünen o ki Microsoft Xbox Series X, bir mühlet daha bu üslup FPS meselelerini yaşamaya devam edecek. Yeniden de konsolun teorik performansı göz önünde alındığında ilerleyen periyotta bu iki konsol ortasındaki ayrımın kapanarak Xbox lehine dönmesi son derece beklenen.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

PS5, Üçüncü Taraf Oyunlarda Xbox Series X’ten Daha Başarılı