Portrait Light Özelliğinin Nasıl Geliştirildiği Açıklandı

portrait light ozelliginin nasil gelistirildigi aciklandi

Akıllı telefonların kameralarıyla çekilen fotoğraflar, daha sonra üstünde hafif oynamalar yapılarak çok daha etkileyici hale getirilebiliyor. Google’ın Portrait Light özelliği de ışığın istikametini ve yoğunluğunu değiştirerek fotoğrafları çok daha etkileyici hale getirebiliyor.

Google, yapay zekâ temelli özelliğini eylül ayında Pixel 4a 5G ve Pixel 5 aygıtları için yayınlamıştı. Şirket, yayınlisimığı bir blog yazısında Portrait Light’ın ardındaki teknolojiyi ve makine tahsil modelini nasıl eğittiğini ayrıntılı bir biçimde anlattı.

Google, makine tahsil modelini eğitmek için 64 kamera kullandı

portrait light ozelliginin nasil gelistirildigi aciklandi 0 5n4AqNts

Raporlara nazaran Google, bu modellerden bir adedini eğitebilmek için farklı istikametlerden gelen ekstra ışıklı ve ışıksız milyonlarca fotoğraf kullandı. Teknoloji devi, bu fotoğrafları 64 kamera ve 331 programlanabilir LED ışık kaynağına sahip olan küre biçimindeki bir aydınlatma teçhizatı sayesinde elde etti.

Süreçler yalnızca bununla da bitmedi. farklı deri renklerine, yüz biçimlerine, cinsiyetlere, saç tarzlarına, kıyafetlere ve hatta aksesuarlara sahip 70 kişinin fotoğrafı çekildi. Şirket ayrıyeten otomatik ışıklandırma mekanleştirmesi için en güzel aydınlatma profilini tespit eden bir modelin de eğitimini gerçekleştirdi.

Google, bu özelliğini birinci olarak Pixel 4a 5G ve Pixel 5 aygıtlar için yayınlasa da Portrait Light eski Pixel aygıtlarda da kullanılabiliyor. Üstteki iki aygıta ek olarak Pixel 4 ve Pixel 4a‘da da Portrait Light, varsayılan mod olarak uygulanıyor. Daha eski Pixel modellerinde ise fotoğrafı düzenlerken Ayarlar menüsünden Portrait Light aktifleştirilebiliyor.

Google’ın Portrait Light özelliğini nasıl geliştirdiğini anlattığı daha ayrıntılı blog yazısına burisiman ulaşabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Portrait Light Özelliğinin Nasıl Geliştirildiği Açıklandı