Porto Riko’daki Arecibo gözlemevinde üç ay içinde ikinci defa kaza meydana geldi

porto rikodaki arecibo gozlemevinde uc ay icinde ikinci defa kaza meydana geldi 4JTRi2ph

porto rikodaki arecibo gozlemevinde uc ay icinde ikinci defa kaza meydana geldi 0

Carl Sagan’ın romanıyla tıpkı ismi taşıyan ve aktris Jodie Foster’ın başrolde olduğu Contact isimli sinema ile Pierce Brosnan’ın başrolde oynadığı GoldenEye’e konuk olan dünyanın en büyük radyo teleskoplarından olan ve inşası 1963 yılında tamamlanan Arecibo gözlemevinde, tekrar bir kaza meydana geldi. Üç ay içinde ikinci bir kaza hadisesiyle sarsılan bilim insanları, mümkün bir üçüncü kazayı engellemek ismine seferber olmuş durumda.

Tekrar bir çelik halat

Ağustos ayında gerçekleşen ve çelik bir halatın koparak teleskobun yansıtıcı çanağına çarpmasıyla sonuçlanan kazada, 30 metrelik bir delik oluşmuştu. Hasar tespiti yapan bilim insanları, içinde bulunduğumuz hafta içinde tamirat faaliyetlerine başlamayı düşünüyordu. Lakin talihsizliklerin yakasını bırakmadığı Arecibo gözlemevi, 6 Kasım Cuma günü yeniden bir çelik halat kazası yaşadı.

porto rikodaki arecibo gozlemevinde uc ay icinde ikinci defa kaza meydana geldi 1 jfTXbXmh

Orta Florida Üniversitesi’nce işletilen gözlemevi son kaza, yapılan açıklamalara nazaran Birinci halatın bağlı olduğu takviye kulesinde meydana geldi. Yapılan açıklamada, birinci kaza sonrası kopan halatla birlikte kuledeki tansiyonun arttığı ve ortaya çıkan basınç sonrası öbür kablonun da kopmuş olabileceği belirtildi.

İkinci kaza sonrası vbir açıklama yapan gözlemevi müdürü Francis Cordova, “Çok ihtimam gösterilen bir inceleme süreci sonrası tüm önlemleri almış biçimde Salı günü tamirat faaliyetine başlayacaktık. Lakin ne yazık ki başımıza bir de bu iş çıktı” sözlerini kullandı. Takım, son olayın akabinde tüm mesaisini mevcut kablolardaki yükü hafifletmek ismine yeni çelik halatlar takmaya harcayacak.

Birçok bilimsel faaliyete beşiklik eden gözlemevi birebir vakitte NASA’nın Dünyadışı Zekâ Arayışı (SETI-Search for Extra-Terrestrial Intelligence) projesi için de kullanılıyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Porto Riko’daki Arecibo gözlemevinde üç ay içinde ikinci defa kaza meydana geldi