PlayStation 5, Şu Anlık SSD Yükseltmeye Sahip Olmayacak

playstation 5 su anlik ssd yukseltmeye sahip olmayacak AfLjGdD9

Sony’nin yeni jenerasyon oyun konsolu PlayStation 5, 12 Kasım ABD ve öteki seçili ülkelerde satışa sunulacak. Oyun konsolunun bizimle ve tüm dünyayla buluşacağı günse 19 Kasım olacak. Yeni oyun konsolu, yeni kuşak grafiklere sahip oyunları oynatabilecek yüksek donanıma mesken sahipliği yapacak.

Lakin Sony PlayStation 5 oyun konsolunun tahminen de en üzücü yanı depolama yeri olacak. Sony, PlayStation 5 konsoluna sadece 825 GB’lık depolama yerı koymuştu. Üstelik yeni çıkan bilgiye nazaran bu depolama yerinin 667 GB’lık kısmı kullanılabiliyordu. Bu da oyuncuların PlayStation 5’in depolama yerini artırıp artıramayacaklarını merak etmelerine neden olmuştu.

Depolama yerını yükseltme şimdilik olmayacak:

playstation 5 su anlik ssd yukseltmeye sahip olmayacak 0 E9jgEpXy

Oyuncuların bu sorusuna resmi bir karşılık bugün Sony tarafından verildi. Sony ile irtibata geçen The Verge, PlayStation 5’in SSD depolamasını yükseltme seçeneğinin konsol çıkış yaptığı vakit mevcut olmayacağını belirtti. Sony, bu özelliği ‘gelecek bir güncelleme için‘ sakladığını söz etti.

Pekala Sony’yi özelliği sunmaktan geri tutan şey neydi? PlayStation donanım mimarı Mark Cerny, mart ayında yaptığı konuşmada aslında bunun bir açıklamasını vermişti. Cerny, her M.2 SSD’nin PlayStation 5’e yetecek kadar süratli ve ince olmadığını ya da Sony’nin I/O kontrolcüsüyle uyumlu olmadığını belirtmişti.

playstation 5 su anlik ssd yukseltmeye sahip olmayacak 1 IIvPb698

Sony, bu yılın sonlarına yanlışsız M.2 SSD’lerle uyumluluk testleri yapacağına dair kelam de vermişti. Hasebiyle PlayStation 5 oyun konsolunun hudutlu depolama alanından kurtulmak için biraz daha beklememiz gerekecek. Yeni SSD’ler çıkıncaya kisimar muhtemelen oyunları tek tek oynamak zorunda kalacağız.

Sony’nin yeni kuşak oyun konsolu PlayStation 5, bundan üç gün evvel Amazon Türkiye’de ön siparişe açılmıştı. 8.299 TL’lik fiyat etiketiyle ön siparişe açılan konsolun stokları dakikalar içinde tükenmişti. Bu da konsolun fiyatına karşın oyunseverlerin ilgisinden yoksun kalmayacağını gösteriyordu.

Sıradaki içerik:

PlayStation 5, Şu Anlık SSD Yükseltmeye Sahip Olmayacak