Oyun

PlayStation 5, GameBoy Üzerinden Oynandı (Video)

Sony ve Microsoft, yeni kuşak oyun konsollarıyla görüntü oyun bölümünün kapsamını önemli manada değiştirdiler. Bu konsollarla birlikte 4K çözünürlük ve 120 Hz tazeleme oranları artık bir standart haline geldi. Lakin “The Retro Future” isimli bir YouTube kanalının içerik üreticilerinden Elliot, bu durumdan pek de mutlu kalmamış olacak ki çılgınca bir şey gerçekleştirdi. YouTuber, PlayStation 5’i GameBoy’da oynamaya çalıştı.

PlayStation 5’in ekranını bir GameBoy’a yansıtmak o kisimar da kolay bir şey değildi. Sonuçta bir GameBoy, olağan şartlarda HD çözünürlük bile sunamıyor. Bu zorlukların üstesinden gelmekte epeyce kararlı davranan YouTuber, birkaç sayı dönüştürücü kullanarak bu zorlukların üstesinden geldi. Lakin bu dönüştürücü aparatlar, epeyce kıymetli eserlerdi.

Bir GameBoy Micro, PlayStation 5’i işte bu türlü gösteriyor

playstation 5 gameboy uzerinden oynandi video 0

YouTuber, PlayStation 5’i bir GameBoy’a çevirmek için her şeyden evvel bir dijital/analog dönüştürücü almalıydı. Zira PlayStation 5’in dijital HD sinyalleri, GameBoy’a direkt yansıtılamıyor. Bunun için bir sayı “HDMI-AV” dönüştürücüsü yer YouTuber, bu aparatla tüm sıkıntıları çözemedi. O denli ki bir PlayStation 5’in ekranını GameBoy’a aktarmak istiyorsanız, ikinci bir dönüştürücüye daha gereksiniminiz var. “Mayflash” isimli bu isimaptör, AV sinyalleri haline gelen bir görüntünün GameBoy tarafından tanınabilmesini sağlıyor. İnternet üzerinden bulunabilen eserin fiyatı ise vergisiz haliyle bile 1,200 TL’nin üzerinde.

Gerekli aparatların temini, YouTuber’ın emeline ulaşmasını sağlamisimı. O denli ki bu YouTuber, PlayStation 5’in arayüzündeki ayarlara girip, “HDCP” seçeneğini kapatmak zorundaydı. Bunu da yapan YouTuber, PlayStation 5’in ekranını GameBoy’lar üzerinden oynatmayı başardı. Fakat GameBoy’ların üzerindeki tuşlar, kullanılabilir durumda değildi. Yani YouTuber, PlayStation 5’i üzerinde tuşlar olan bir esere yansıtmış olsa da tekrar de DualSense kullanmak zorundaydı. Fakat bunlara karşın fikir epeyce çılgınca ve bir o kadar da başarılı…

İşte PlayStation 5’in ekranının GameBoy’a yansıtıldığı o anlar

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu