Plastik poşet yasağına düzenleme: 2021’de karton torbalar zarurî oluyor

plastik poset yasagina duzenleme 2021de karton torbalar zarur oluyor MP7ObSbK

plastik poset yasagina duzenleme 2021de karton torbalar zarur oluyor 0 yHJTXZcs

Türkiye’de 1 Ocak 2019’dan beri plastik poşetlerin fiyatsız olarak verilmesi yasaklandı. Poşetler 25 kuruş karşılığında fiyatsız olarak satılıyor. Besin ambalajı ve manav reyonu üzere birtakım istisnalar var.

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, plastik poşet yasağında yeni düzenleme yaptı. Yeni düzenleme 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek. Yapılan değişikliğe nazaran açık satılan besinlerin hijyenini sağlamak için satış noktalarında fiyatsız verilen plastik poşetlere alternatif olarak kağıt/karton içerikli torbaların da sunulması mecburiliği getirildi.

1 Temmuz 2021’den itibaren üretilecek poşetlerin bir yüzünde sıfır atık logosu ve çevreci slogan kullanılacak. Bu tarihe kadar halihazırda üretilmiş ve kullanımda olan plastik poşetlerin atık haline gelmeden tüketiminin sağlanmasına imkan tanındı. 1 Ocak 2022 prestijiyle bu kriterleri sağlamayan poşetlerin satışı yasaklandı.

Ayrıyeten yeni yılda poşet fiyatlarına artırım yapılmayacak. Standart poşletler, vergiler dahil 25 kuruş olarak fiyatlandırılacak.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Plastik poşet yasağına düzenleme: 2021’de karton torbalar zarurî oluyor