Pfizer ve BioNTech’in COVID-19 aşısı için istekli denek olan Türk Doçent, aşının yan tesirlerini anlattı

pfizer ve biontechin covid 19 asisi icin istekli denek olan turk docent asinin yan tesirlerini anlatti duIm81Dw

pfizer ve biontechin covid 19 asisi icin istekli denek olan turk docent asinin yan tesirlerini anlatti 0 NbwueciW

Amerikan ilaç firması Pfizer ve Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech‘in ortak geliştirdikleri COVID-19 aşısının Türkiye‘de yürütülen Faz 3 çalışmalarında istekli denek olan Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, tecrübelerini anlattı.

Savaşçı, “Türk bilim insanları Uğur hocamız ve Hasret hocamızın buldukları aşı için istekli oldum. Birçok formu imzalayarak, saatler süren imza kademesi ve bilgilendirme sonrası aşı uygulandı. Ben her yıl birçok aşı olurum, hayatım boyunca bütün aşıları yaptırdım” sözcüklerini kullandı.

Aşının akabinde ortaya çıkan yan tesirlere ait ise “Aşı yerinde ağrı, hafif bir sersemlik, kas ağrısı ve bulantı durumları ortaya çıktı ve aşı yapıldığını anlamış oldum. Zira tuzlu su da yapılmış olabiliyor, baht yapıtı bu. Bu belirtiler 1-2 gün sürdü.

Koronavirüs hastalığını geçiren hastaları ve bıraktığı hasarları düşündükçe muhakkak bu aşıyı yaptırmak gerektiğini düşündüm. Bu yan tesirler hiçbir şeydi onların yanında. Rastgele bir hasar kalmadan, yeni bir teknolojik bir aşı olduğu için mRNA aşısı bedene rastgele bir biçimde virüs zerk edilmiyor, virüsün genetik kodu çözülüp, bir formda kendi bedeninize balık vermiyor da oltayla size balık avlatma sistemi üzere düşünün. Savunma hücrelerini çoğaltma sistemi ile yapılan bir aşı” formunda konuştu.

pfizer ve biontechin covid 19 asisi icin istekli denek olan turk docent asinin yan tesirlerini anlatti 1 Jfk3ji6c

(Doç.Dr.Ümit Savaşçı)

Savaşçı, 21 gün ortayla 2 doz aşı yapıldığını belirterek, “Bunun sonucunda antikor düzeyi %95‘lere, hatta birtakım serilerde %100‘e yakın antikor oluştuğu tespit edildi. Bu çok yüksek olağan. Bizim grip aşısında azamî bağışıklık sistemi güzel olan birisi için %70 civarında bir bağışıklık oluşurken, burada %95 civarında bir bağışıklık çok üst düzeyde kaldı. Alışılmış dünyayı kurtaracak olan hem bizim belirlediğimiz paklık, uzaklık, maske kuralı olduğu üzere bilhassa aşı bulunması yaz aylarında bize bir umut ışığı doğurdu. Önümüzdeki 4-5 ay içerisinde bu uygulamalar sonucunda toplumumuzun %60-70‘i bağışık hale geldiği sürece artık bizim koronavirüs belasından kurtulacağımızı umut ediyorum” tabirlerini kullandı

Uygulanan ikinci dozda daha az yan tesirin olduğunu kaydeden Doç. Dr. Savaşçı, “İkinci dozda daha hafif belirtiler oldu, yan tesir olarak. Aşı yerinde ağrım oldu, öbür belirtilerim olmadı. 15 gün sonra antikor düzeyine bakılacak, aşının tutup tutmadığını anlamış olacağız. 2 yıl takipli olacağız. Her gün takip sistemine belirtilerimizi giriyoruz, bize bir elektronik aygıt verildi. Her gün ateşimizi ölçüyoruz. Rastgele bir belirti olursa direkt yetkililer ile temasa geçiyoruz.

Şu ana kadar kullandığımız ilaçlar aslında daha evvelki viral hastalıklarda kullanılan ilaçlardı. Lakin birkaç firma bilhassa başarılı çalışmalara imza attılar. 1-2 ay içerisinde çok önemli bu hastalığa direk tesirli, bu virüsü büsbütün yok edecek ilaçların çıkacağını umutla bekliyoruz, bu çeşit bilgiler alıyoruz. Tünelde ışık göründü ancak 4-5 ayı çok âlâ geçirmeliyiz” diye konuştu.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Pfizer ve BioNTech’in COVID-19 aşısı için istekli denek olan Türk Doçent, aşının yan tesirlerini anlattı