Pfizer ve BioNTech aşı adayı yüzde 90 aktiflik oranı gösterdi

pfizer ve biontech asi adayi yuzde 90 aktiflik orani gosterdi 9gcwTaKz

pfizer ve biontech asi adayi yuzde 90 aktiflik orani gosterdi 0 JdqaDpZY

Çin’de başlayan ve tüm dünyayı adeta kasıp kavuran koronavirüs salgını için dünya çapında aşı çalışmaları sürat kesmeden devam ediyor. 150’den fazla aşı adayı içerisinde sonuca en yakın Pfizer ve BioNTech paydaşlığı durumunda.

Yüzde 90 tesirli olduğu görüldü

ABD’li Pfizer ve Uğur Şahin’in kurucusu olduğu Alman BioNTech iştirakinin üzerinde çalıştığı COVID-19 aşı adayı birinci erken sonuçları yayınladı. Aşı çalışmaları içerisinde yayınlanan birinci erken sonuç olma özelliği taşıyan projede yüzde 90 aktiflik oranı yakalanmış durumda. Aşı adayı üçüncü basamağını da tamamlamak üzere.

Projede bugüne kadar yaklaşık 44000 bin kişi testlere katıldı. 39000 iştirakçiye ise ikinci doz aşıların vurulması süreci tamamlanmak üzere. Yalnızca 94 gönüllüde COVID-19 görüldü lakin bunlar aşı gurubunda mı yoksa test kümesinde mı bilinmiyor.

BioNTech firması Avrupa’da aşı adayının kullanımı için gerekli müracaatları yapmıştı. Pfizer de ABD’de acil durum kullanımı için başvurmaya hazırlanıyor. Bunun için gerekli kaide olan deneklerin en az yüzde 50’sinin iki ay boyunca izlenmesi süreci ay sonunda tamamlanacak.

pfizer ve biontech asi adayi yuzde 90 aktiflik orani gosterdi 1 Ci3HaIw7

Aşı adayı birinci dozdan itibaren 28 gün sonra, ikinci dozdan itibaren ise 7 gün sonra muhafaza sağlıyor. Gerekli onaylar alındıktan sonra yıl sonuna kadar 50-100 milyon doz, yıl sonuna kadar da 1.3 milyar doz aşı üretilmesi bekleniyor.

Pfizer ve BioNTech iştiraki rastgele bir mali dayanak almadıklarını belirtiyor. ABD hükümetinin 1.95 milyar dolarlık Warp Speed programından da yararlanmayan iştirak daha çok ön siparişlerden ve sonraki siparişlerden ödeme almayı planlıyor.

Başka taraftan bu aşıların donmuş vaziyette taşınması ve vurulmadan evvel 30 dakika oda sıcaklığında beklemesi gerekiyor. Pek çok uzman soğuk taşıma zincirinin aşılması gereken en değerli sorun olduğunu belirtiyor.

Sıradaki içerik:

Pfizer ve BioNTech aşı adayı yüzde 90 aktiflik oranı gösterdi