Genel

Pandemi süreci kış lastiği kullanmayı planlayanların sayısını artırdı

pandemi sureci kis lastigi kullanmayi planlayanlarin sayisini artirdi 0 sLC2Jp79

Havaların soğuması ve yağışların artması ile birlikte inançlı sürüşün değeri artıyor. Yarından itibaren başlayacak olan kış lastiği mecburiliği ticari araçlar için geçerli fakat pandemi süreci kış lastiği kullanmayı planlayan özel araç sahiplerinin sayısını artırmış üzere görünüyor.

2.el araba ilan platformu otomobilim.com Kasım ayında kış lastiği kullanımı nezdinde gerçekleştirdiği ve 2.600 kişinin katıldığı anket sonuçlarını derleyerek otomotiv kesimine ışık tutacak istatistikleri paylaştı. Ankete katılan araç sahiplerinin %60’ından fazlası kış aylarında kış lastiği kullanacağını belirtti. Kış lastiğini tercih etmeyenlerin büyük çoğunluğu bulunduğu vilayetteki kış kurallarının sert geçmemesini sebep gösterirken, lastik fiyatlarının pahalılığı nedeniyle kış lastiği tercih etmeyenlerin oranı %20’nin üzerinde seyrediyor. Dört mevsim lastikleri tercih edenlerin oranı ise %16.5.

pandemi sureci kis lastigi kullanmayi planlayanlarin sayisini artirdi 1 RGSPFuk1

Anket sonuçlarına nazaran tüketicilerin %51.4’ü kış lastiği alırken kaliteyi ön planda tutuyor. Fiyat-performans vadeden bir lastiği satın alanların oranı %35.5, “en ucuzunu alırım” diyenlerin oranı ise %13.1 halinde ankete yansıyor. Anketin sonuçlarına göre tüketicilerin %89.9’u kış lastiği kullanmalarının ana sebebini güvenlik faktörü olarak gösterirken, zarurî olduğu için kış lastiği takanların oranı %6.1 ve aracının ziyan görmesini istemediği için kış lastiği takanların oranı %3.8.

pandemi sureci kis lastigi kullanmayi planlayanlarin sayisini artirdi 2 SnbOnOrQ

Tüketicilerin %63.6’sı güvenliği için daha çok bütçe ayırabiliyor ve kış lastiği alırken uzun ömürlü olmasına bakıyor, %14.6’sı fiyatına, %21.8’i markasına bakarak alıyor. Bu kış pandemi devam edeceği için konutta kalacağını düşünüp kış lastiği takmayacağını söyleyenlerin oranı %11.3. Geçen yılki lastiğini bu sene tekrar kullanacakların oranı %62.8 ve yeni bir kış lastiği alacağını söyleyenlerin oranı %25’in üzerinde.

pandemi sureci kis lastigi kullanmayi planlayanlarin sayisini artirdi 3 fgXb2OcT

Pandemi münasebetiyle toplu taşımalardan uzak durup aracında kendini inançta hisseden, bu sebeple de lastiklerini kış lastikleri ile değiştirmeyi ihmal etmeyenlerin oranı %79.1 ve lastik değişimi konusunda kararsız  tüketicilerin oranı ise %10.

Anket sonuçlarına nazaran yerli üretim lastik markaları daha çok tercih ediliyor. Tüketicilerin %27.2’si Lassa markasını kullanıyor. Lassa’yı sırasıyla Petlas, Bridgestone, Goodyear, Pirelli, Michelin ve Continental markaları takip ediyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu