Oyun Kolu Takılıyken Uyku Moduna Girmeme Yanılgısı Çözüldü

oyun kolu takiliyken uyku moduna girmeme yanilgisi cozuldu dPvEeghp

Bir Windows kullanıcısıysanız ve bilgisayarınıza rastgele bir denetimci bağlisimığınızda bilgisayarınızı uyku moduna alamıyorsanız meraklanmayın; bu sorun aslında 3 yıldan beri kullanıcılar tarafından aktarılıyor. Lakin bugüne kadar sorunun kaynağı tam olarak bilinmediğinden çözülebilmiş de değildi.

Kanisima’da yaşayan Dimitry Safonov isimli bir yazılım geliştiricisiyse bu sorunun üstesinden gelmeyi kafaardı. Dimitry, bu problemle Microsoft Flight Simulator oynadığı gün karşılaştı. Logitech uçuş kontrolcüsünü bilgisayara bağlayan Dmitry, oyundan çıktıktan sonra bilgisayarının uyku moduna geçmediğini fark etti.

Yanılgıyı çözmesi 2 gün sürdü:

oyun kolu takiliyken uyku moduna girmeme yanilgisi cozuldu 0 r9NNd2vf

Dmitry’nin bilgisayarıysa birkaç dakikanın akabinde otomatik olarak uyku moduna geçmek üzere programlanmıştı. Bu enteresan sıkıntıyla karşılaşan Dmitry, sorunu çözmek için çalışmalarına kafaladı. Sorunun daha evvel pek çok kullanıcı tarafından da paylaşıldığını gören Dmitry, iki gün süren test ve yanılma süreçleri en sonunda üç yıldır çözülmeyen sorunu çözmeyi başardı.

İnternette pek çok kullanıcı sorunun bir formda NVIDIA’nın ShadowPlay’ine bağlıyordu. Bilgisayara şayet bir denetimci bağlıysa ve ShisimowPlay etkinse bilgisayar uyku moduna geçmiyordu. ShadowPlay devre dışı bırakıldığında sorun ortisiman kalkıyordu. Dmitry, bu sorunu NVIDIA’ya bildirse de kendisi de meseleyle uğraşmak istedi.

En sonunda Dmitry, sorunun RAW Input tarafından kaynaklandığını keşfetti. NVIDIA’nın uygulaması, RegisterRawInputDevices işleviyle hangi uygulamanın ön planda olduğu ayrım etmeksizin klavyeden gelen RAW olayları alıyordu. Dmitry, sorunun kaynağını bulmuştu lakin doğrulamak için tıpkı sorunu DirectInput’ta da yaratmıştı. DirectInput’ta yaratılan sorun da bilgisayarın uyku moduna girmesini engelliyordu.

1 byte’lık belgeyle yanılgı çözüldü:

oyun kolu takiliyken uyku moduna girmeme yanilgisi cozuldu 1

Lakin bahsettiğimiz üzere NVIDIA, sadece klavyeden RAW Input alıyordu. Lakin uygulama, dolaylı olarak Chromium’dan RAW oyun kolu Input’u istiyordu. İşte bunu keşfeden Dmitry, GeForce Experience’ın ‘libcef.dll’ evrakında tek bir ifadeyi değiştirerek sorunu ortisiman kaldırmayı kafaardı. 3 yıllık sorun, aşağıdan ulaşabileceğiniz sırf 1 byte’lık belgeyle çözülebilir oldu.

  • Dmitry’nin paylaştığı tahlil evrakı için tıklayınız.

Dmitry ile birebir sorunu yaşayan biriyseniz ve üstteki tahlile kafavuruyorsanız öncesinde bir şeyden emin olmanız gerekiyor. Üstteki PowerShell evrakını açmisiman evvel ShisimowPlay’in kapalı olduğundan emin olun. Daha sonra belgeyi yönetici olarak çalıştırın.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Oyun Kolu Takılıyken Uyku Moduna Girmeme Yanılgısı Çözüldü