Oyun dalı patlama yaptı: Sinema ve spor bölümlerinin toplamından daha büyük

oyun dali patlama yapti sinema ve spor bolumlerinin toplamindan daha buyuk DkLORAyH

oyun dali patlama yapti sinema ve spor bolumlerinin toplamindan daha buyuk 0 OkEckJ87

Oyun bölümü bu yılı inanılmaz bir büyümeyle kapatmaya hazırlanıyor. IDC tarafından yayınlanan yeni bilgilere nazaran bölümün dünya geneli toplam geliri bu yıl yaklaşık 180 milyara dolara ulaşacak. Daldaki %20’lik bu harikulade büyümenin en büyük nedeni olarak COVID-19 pandemisi gösteriliyor.

2020’de görüntü oyun dalındaki en büyük büyüme taşınabilir oyunculukta görülmüş. Bir evvelki yıla nazaran tam %24’lük büyümeyle taşınabilir oyunculuğun bu yılı 87,7 milyar dolar (oyun içi reklamlar hariç) düzeyinde kapatması bekleniyor. Yeni kuşak konsollara karşın taşınabilir oyunculuk tekrar hem büyüme oranında hem de toplam gelirde liderliği elinden bırakmadı.

Konsol tarafında ise toplam gelir bir evvelki yıla nazaran yaklaşık %20 artış göstererek 52,5 milyar dolar düzeyine ulaşmış. Bu sayıya tüm donanım ve yazılım satışları dahil. Donanım tarafında bilhassa de geçtiğimiz Kasım ayında yeni jenerasyon konsolların çıkış yapmasıyla birlikte kıymetli bir sıçrama görülmüş.

oyun dali patlama yapti sinema ve spor bolumlerinin toplamindan daha buyuk 1 TRQQX2w2

PC oyunculuğu ise yeniden taşınabilir ve konsol oyunculuğunu geriden takip etmeye devam ediyor. %11’lik büyümeyle toplam gelir 39,5 milyar dolar düzeyine ulaşmış. IDC’den oyun araştıma yöneticisi Lewis Ward, pandemi münasebetiyle uzun mühlet kapalı kalan Çin internet kafeleri nedeniyle PC tarafındaki büyümenin biraz daha küçük kaldığını söyledi.

Sinema ve spor kesiminin toplamından daha büyük

Oyun dalındaki bu inanılmaz sayıları sinema ve spor dallarıyla karşılaştırdığımızda ise hayli değişik bir imaj ortaya çıkıyor. Sinema kesimi 2019 yılını yaklaşık 100 milyar dolarlık gelirle kapatmıştı. Spor tarafında ise toplam gelir 75 milyar dolardı. Görüntü oyun bölümü böylelikle iki kesimin 2019 gelirlerinin toplamını geride bırakmayı başardı. Lakin burada şunu da eklemek gerek: Sinema ve spor kesimlerinin bu yıl pandemi nedeniyle küçülmesi bekleniyor.

Oyun kesiminin 2021 yılında da büyüme suratını koruyacağı varsayım ediliyor. Pandemi sonrasında ise muhtemelen büyüme suratı azalacak. Ward, COVID-19 aşılarının dünyaya uygunca yayılması ve olağanlaşmanın başlamasıyla birlikte 2022 üzere oyun kesiminde yavaşlama beklediklerini söyledi.

Sıradaki içerik:

Oyun dalı patlama yaptı: Sinema ve spor bölümlerinin toplamından daha büyük