Bilim

Oxford Üniversitesi’nin COVID-19 Aşısı Yüzde 70 Tesirli Oldu

2020 yılında tüm dünyanın bir numaralı gündem misimdesi olan COVID-19 pandemisi ile ilgili hoş haberler gelmeye devam ediyor. Pfizer’in BioNTech ile birlikte geliştirdiği COVID-19 aşısının virüse karşı yüzde 90 tesirli olduğunu ve Moderna’nın geliştirmiş olduğu aşının yüzde 94,5 tesirli olduğunu açıklamasının akabinde bir aşı açıklaması da AstraZeneca ile birlikte COVID-19 aşısı üzerinde çalışan Oxford Üniversitesi’nden geldi.

Paylaşılan bilgilere nazaran iki Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca’nın ortak geliştirdiği COVID-19 aşısı, iki çalışma segmentinde virüse karşı muhafazada ortalama yüzde 70 tesirli oldu. Kelam konusu aşıyla ilgili açıklamalarda bulunan birinci adlerden İngiltere Sıhhat Bakanı Matt Hancock, aşıyla ilgili dataları “harika bir haber” olarak değerlendirirken, “100 milyon dozumuz var. Dağıtımın büyük kısmı yeni yılda olacak.” sözlerini kullandı.

AstraZeneca’nın aşısı, COVID-19’a karşı yüzde 90 tesirli olabilir

oxford universitesinin covid 19 asisi yuzde 70 tesirli oldu 0 nDAPgccB

Daha evvelki etaplarda geliştirilen aşının 2. kademe deneylerinde COVID-19 hastalığına karşı yaşlılarda güçlü bir bağışıklık reaksiyonu oluşturduğu aktarılmıştı. Yaklaşık 560 sağlıklı yetişkin gönüllüye, iki doz aşı yahut bir plasebo verildiği aktarılan açıklamalarda COVID-19 nedeniyle mevt ya da önemli hastalık riski bulunan şahıslarda güçlü bir bağışıklık geliştirdiği belirtilmişti.

Paylaşılan bilgilere nazaran AstraZeneca’nın COVID-19 aşısı bir ay ortayla iki doz olarak verildiğinde yüzde 62 aktiflik, ortalama olarak ise yüzde 70 aktiflik gösterdi. AstraZeneca’nın açıklamalarına nazaran COVID-19 aşısı, dağıtıma hazır olduğunda yüzde 90 tesirli olabilir.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu