Genel

Oto ekspertiz girişlerinde son 15 günde yüzde 20 artış yaşandı

oto ekspertiz girislerinde son 15 gunde yuzde 20 artis yasandi 0 LPpfeTP1

Pilot Garage Oto Ekspertiz Genel Koordinatörü Cihan Emre, 1 Eylül 2020’den itibaren yürürlüğe giren ikinci el oto alım satımı yönetmeliği sonrası görüşlerini paylaştı.

Emre, “1 Eylül sonrası ekspertiz girişlerinde, geçtiğimiz Ağustos ayına nazaran yüzde 20 artış olduğunu gözlemledik. 160 şubemize 15 günde 20 bin adet araç girişi oldu. İkinci el oto fiyatlarında artış olmasına karşın, araç satın alma iştahındaki artış devam ediyor. Şimdilik ÖTV’deki artışın oto ekspertiz kesimini etkilemediğini söyleyebiliriz” yorumunda bulundu.

ÖTV matrahındaki düzenleme sonrasında ikinci el oto fiyatlarında 15 gün üzere kısa sürede yüzde 7 ila 10 ortasında artış yaşandığını söyleyen Emre, İkinci el otoya olan talebe rağmen fiyatların daima yükselmesinin uzun vadede tüketici için şiddetli bir sürece dönüştüğünü dile getirdi. Dalın sağlıklı büyümesi için fiyatların istikrara oturması gerektiğini belirten Cihan Emre şunları söyledi:

“Araç fiyatlarında daima bir artış olması bir müddet sonra tüketicinin araç satın alma kararından vazgeçmesine sebep olacaktır, yılın son çeyreğinin hareketli olması büsbütün fiyatlardaki dengelenmeye bağlı. Aksi durumda bu belirsizlik ve istikrarsızlık tüm otomotiv dalının büyümesini olumsuz istikamette etkileyecektir.”

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu