Okyanuslardaki Plastik Kirliliğinin Korkutan Boyutu

okyanuslardaki plastik kirliliginin korkutan boyutu

Dünyanın geleceğiyle ilgili en büyük tehlikelerden bir tanesi olan plastik kirliliğinin boyutları, düşünülenden çok daha büyük olabilir. Deniz tabanlarında 14,4 milyon tonluk mikroplastik atık olduğu iddia ediliyor. Lakin plastik kirliliğinin boyutu çok daha fecî üzere gözüküyor.

Avustralya’nın ulusal bilim ajansı Commonwealth Industrial and Scientific Organisation’a (CSIRO) nazaran, okyanus yüzeyindeki plastik ölçüsünde düşünülenin iki katından daha fazla. Araştırmacıların bu iddiası ise Büyük Avustralya Körfezi’nin 3.062 metre derinliğindeki çökeltiyi inceledikten sonra geldi.

Mikroplastik ölçüsü 25 kat daha fazla

okyanuslardaki plastik kirliliginin korkutan boyutu 0 2eQ74P3w

Bilim insanları, robotik bir denizaltı kullanarak 288 km ve 356 km açıkları ortasındaki altı siteden örnekler toplisimı ve tahlil etti. 5 mm’nin altındaki uzunluklar için kullanılan mikroplastik ölçüsünün, evvelki çalışmalarda bulunanlara nazaran 25 kat daha faza olduğu tespit edildi. Ayrıyeten plastik atıkların çok olduğu mekanlerin deniz tabanında mikroplastik ölçüsünün da daha fazla olduğu keşfedildi.

CSIRO grubu, dünya genelinde deniz tabanlarındaki mikroplastik ölçüsünü hesaplayabilmek için okyanusun boyutuna nazaran sonuçlarını artırdı. Araştırmanın ortak müellifi Dr. Denise Hardesty, sonuçlarla ilgili şöyle konuştu:

“Araştırmamızın sonuçları gösteriyor ki derin okyanuslar bir mikroplastik bataklığı. Çok uzak noktalarda dahi yüksek sayıda mikroplastikleri gözlemleyebilmemiz bizi çok şaşırttı. Nerede ve ne kisimar mikroplastik olduğunu tespit ederek sorunun büyüklüğüne dair daha âlâ bir fotoğraf çekmiş olduk.”

Global bir sorun

okyanuslardaki plastik kirliliginin korkutan boyutu 1 EGEwZAAT

Bilim insanları, okyanustaki mikroplastik kirliliği sıkıntısıyla baş edebilmek için acil harekete geçilmesi gerektiğinin bu sonuçlarla ortaya konulduğunu lisana getirdi. Tasmania Üniversitesi’nden Dr. Jennifer Lavers, mikroplastiklerin boyutları sebebiyle çok daha fazla canlı tarafından yenebildiğini, tüm besin ağına sızabildiğini ve hasebiyle hayli kıymetli bir tehdit olduğunu lisana getirdi.

Plastikler, hayli sağlam ve uzun ömürlü olmaları sebebiyle kolaylıkla tekrar dönüştürülebiliyor ya da tekrar kullanılabiliyor. Fakat pipetler üzere tek kullanımlık plastikler, dünya genelinde hala sorun teşkil etmeye devam ediyor.

The Print’te alan yer habere nazaran, salgın öncesinde plastik kirliliğiyle çaba eforları bulunuyordu. Lakin şahsî gözetici ekipmanların kullanımı, kapalı ve yetersiz geri dönüştürme tesisleri, devlet dayanaklı etraf programlarının askıya alınması durumu çok daha makus hale getirdi. Dünya Ekonomik Formu dayanaklı Küresel Plastic Action Partnership, her sene okyanuslara 8 milyon ton plastik atığın atıldığını söyledi.

Sıradaki içerik:

Okyanuslardaki Plastik Kirliliğinin Korkutan Boyutu