Nvidia ve Samsung yonga üretim iştirakini derinleştiriyor

nvidia ve samsung yonga uretim istirakini derinlestiriyor Hk9zZLRM

nvidia ve samsung yonga uretim istirakini derinlestiriyor 0 KevLFLOB

Nvidia’nın yeni Ampere mimarisi bilindiği üzere iki farklı süreç üzerine inşa edildi. Sunucu tarafındaki A100 hızlandırıcılar TSMC’nin 7nm sürecinde üretilirken RTX 3000 serisi ise biraz daha maliyet ve boş alan düşünülerek 8nm sürecinde Samsung’a emanet edildi.

Yeni periyotta tekrar Samsung

Nvidia’nın mevcut RTX 3000 serisinin akabinde HARİKA serisini TSMC bantlarına taşıyacağı tezleri bir müddettir gündemdeydi fakat sürpriz bir formda Samsung ile iştirakin derinleştirilmesi kararı alındı.

TSMC döküm konusunda son derece ileri düzeyde ve küresel EUV döküm makinelerinin yarısına sahip. Hali hazırda 5nm düzeyinde döküm yapan firma 2022 yılında da 3nm sürecine geçiş yapmayı planlıyor.

Samsung ise en büyük döküm kapasitesine sahip lakin rakibi kadar üretim süreçlerinde uygun değil. Hatta vakit zaman verimlilik kahırları da yaşanıyor. Bununla birlikte bölümün en süratli sipariş teslim eden dökümcüsü pozisyonunda.

nvidia ve samsung yonga uretim istirakini derinlestiriyor 1 ePU6ZaKz

Nvidia’nın GTX 3000 serisinde yaşanan stok kahrının önüne geçmek emeliyle süratli tedarik amaçladığı ve bu açıdan Samsung ile iştiraki derinleştirme kararı aldığı belirtiliyor. 17 Aralık itibariyle atılan imzanın 500 milyon doların üzerinde bir bedeli olduğu söz ediliyor. Samsung muahede gereği Nvidia’a ayırdığı kapasiteyi iki katına çıkaracak.

Samsung ayrıyeten Qualcomm için 5nm LPE üretimine başlamıştı. Tekrar Google, IBM, Cisco, Baidu üzere kıymetli firmalara döküm paydaşlığı sunuyor. Yeni muahedeler ile birlikte Samsung’un bu yılı 14 milyar dolar döküm geliri ile kapatması bekleniyor. Firma ayrıyeten 7nm sonrasındaki EUV süreçleri için 8 milyar dolar daha yatırım yapacak. Bu sayede TSMC ile ortadaki farkın kapanması bekleniyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Nvidia ve Samsung yonga üretim iştirakini derinleştiriyor