Nvidia ve Intel de SolarWinds kurbanı

nvidia ve intel de solarwinds kurbani nUATpun9

nvidia ve intel de solarwinds kurbani 0 14eTqNGd

ABD Hazine ve Ticaret Bakanlıklarının ağına sızarak iletileşme trafiğini ele geçiren siber ataktan etkilenen öbür platformlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Microsoft’un akabinde Intel ve Nvidia da akın kurbanı.

Saymakla bitmiyor

Kurumsal ağlardaki bilgi trafiğini izlemek geliştirilen SolarWinds Orion yazılımının Mart ayındaki güncellemesine hacker kümesi tarafından sızıldığı ve bu sayede güncellemeyi kuran tüm sistemlere ziyanlı kodlar bırakıldığı ortaya çıkmıştı.

SolarWinds ülkede epeyce tanınan bir yazılım ve kurumsal yahut özel 18 bin civarında müşterisi mevcut. Haliyle tüm müşteriler bu güncellemeyi kurduğu için ziyanlı kodlar da hepsine yayılmış durumda.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un ataktan etkilendiği ortaya çıkmıştı. Artık Nvidia, Intel, Cisco, Belkin dahil 24 firmanın daha sunucularında ziyanlı kodlar bulduğu anlaşıldı. Bu firmalar kodların çabucak kaldırıldığını ve rastgele bir ziyana yol açmadığını belirtiyor.

ABD üst idaresinin Rusya’yı suçladığı bu sofistike siber atakta daha pek çok kurum ve kuruluşun önümüzdeki günlerde açıklama yapması bekleniyor. Microsoft ise tüm müşterileriyle görüşmeler yaparak taarruzun tesirlerini anlamaya çalışıyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Nvidia ve Intel de SolarWinds kurbanı