Genel

Norveç, dünyanın birinci büyük çaplı karbon yakalama ve depolama projesine yatırım yapacak

norvec dunyanin birinci buyuk capli karbon yakalama ve depolama projesine yatirim yapacak 0 dONtjgEv

Kuzey Avrupa ülkesi Norveç, sera gazı yayılımının azaltılarak global iklim değişikliğinin yavaşlatılması kapsamında geliştirilen karbon emisyonlarının yakalanması ve depolanması tahlillerine önemli yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Viking gemilerinden esinlenilen ve Uzun Gemi ismi verilen dünyanın birinci büyük çaplı karbon yakalama ve depolama projesine 1.8 milyar dolar yatıracak ülke, bu kapsamda yılda kestirimi 400 bin ton karbon emisyonunun yakalanarak depolanmasına vesile olacak. Uzun Gemi projesinin toplam maliyetinin ise 2.7 milyar dolar olması bekleniyor.

Norveç hükûmeti proje dâhilinde; ülkenin doğusunda bulunan ve Almanya merkezli Heidelberg Çimento tarafından işletilen fabrikanın bu kapsamda kullanılması ile başşehir Oslo’da bulunan bir atık yakma fabrikasının birebir gayeyle kullanılması faaliyetlerini destekleyecek. Her iki tesisin yıllık toplam karbon yakalama kapasitesinin 400 bin ton civarında olması bekleniyor.

Petrol devleri de devrede

Uzun gemi projesi tıpkı vakitte Kuzey Işıkları ismi verilen bir öteki projeyi de içine alacak formda geliştirilmekte. Equinor, Shell ve Total üzere petrol devlerinin iştirakinde yürütülen Kuzey Işıkları projesinde ise karbon yakalama tesislerinde toplanan sıvı haldeki CO2, gemilerle Norveç’in batı kıyılarındaki bir diğer tesise taşınacak. Burada süreksiz olarak depolanacak CO2, daha sonraki kademede boru sınırlarıyla Kuzey Denizi tabanındaki kesin rezervuara nakledilecek.

norvec dunyanin birinci buyuk capli karbon yakalama ve depolama projesine yatirim yapacak 1

Norveç Başbakanı Erna Solberg, Uzun Gemi projesi için “kilometre taşı” sözünü kullanırken Petrol ve Güç Bakanı Tina Bru ise faaliyeti, Norveç sanayi dalının en kapsamlı iklim projesi olarak tanımlamış. Başbakan Solberg’e nazaran proje sayesinde emisyon bedellerinin düşürülmesine hem önemli katkılar sağlanacak hem de yeni teknolojiler geliştirilerek yeni iş alanları açılacak.

Karbon yakalama ve depolama konusunda ek okuma yapmak isterseniz Güç Verimliliği ve Etraf Dairesi Başkanlığı’nın websitesini ziyaret edebilirsiniz.  

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu