NASA ve ESA, deniz düzeylerindeki yükselmeyi daha âlâ tahlil edecek uyduyu uzaya gönderdi

nasa ve esa deniz duzeylerindeki yukselmeyi daha l tahlil edecek uyduyu uzaya gonderdi s5kyjGm8

nasa ve esa deniz seviyelerindeki yukselmeyi daha iyi analiz edecek uyduyu uzaya gonderdi127073 0

İklim değişikliğinin Dünyamız ve okyanuslar üzerindeki tesirlerinin incelenmesi, deniz düzeylerindeki artışın takip edilmesi ve hava kestirimlerinin daha gerçek yapılabilmesi ismine NASA ve Avrupa Uzay Ajansı iştirakiyle geliştirilen Sentinel-6 Michael Freilich uydu SpaceX’e ilişkin Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.

Okyanusları incelemek üzere fırlatılması planlanan iki uydudan birincisi olacak Sentinel-6, yaklaşık 1.300 km yükseklikte yerleşeceği yörüngeden gezegenimize elektromanyetik sinyaller gönderecek. Okyanuslara çarpıp geri dönecek bu sinyallerle ise deniz düzeylerine yönelik ölçüm yapılacak. Önümüzdeki beş yıl içinde ise ikinci uydu olan Sentinel-6B uzaya gönderilecek.

nasa ve esa deniz seviyelerindeki yukselmeyi daha iyi analiz edecek uyduyu uzaya gonderdi127073 1

“Okyanuslarla ilgili en gerçek bilgiyi alabileceğiniz yer uzaydır” diyen NASA Bilim Müdürü Thomas Zurbuchen, açıklamasının devamında “NASA, deniz düzeylerindeki yükselmeyle ilgili çalışmalarına 1990’larda başladı. O devrin bilim insanlarının yapılan iddialara yönelik merakı aslında 1990’larda uzaya gönderilen uydular sayesinde giderilmişti. Yani, deniz düzeylerinin yükselip yükselmediği sorusu, o dönemki bilgilerle de soru olmaktan çıkmıştı. Şu anda oturduğum koltukta yer çekiminin var olduğundan nasıl eminsem, okyanusların da yükseldiğinden o kadar eminim. Bu durumun hayatlarımıza olan tesirleriyle başa çıkmak zorundayız” sözlerini kullandı.

Sentinel-6 ve Sentinel 6B uyduları bilim insanlarının, çok daha yüksek çözünürlükte müşahedeler yapmasını sağlayarak daha yanlışsız hava iddiaları yapmasını sağlayacak. Bu sayede örneğin fırtınaların karaya ulaşmasından çok daha evvel, kasırgalar daha okyanus üzerinde oluşurken ayrıntılı bilgiler elde edilebilecek.

Bilhassa deniz düzeyinden 10 metre yükseklikte yaşayan 600 milyondan fazla insan göz önünde bulundurulduğunda bu cins müşahedeler her açıdan daha da kıymetli hale geliyor. Kelam konusu uyduların iklim değişikliğine yönelik araştırmaların devamını sağlayacak olması açısından epey değerli olduğu söylemek sanırız yanlış olmayacaktır.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

NASA ve ESA, deniz düzeylerindeki yükselmeyi daha âlâ tahlil edecek uyduyu uzaya gönderdi