NASA, Juno uzay aracının elde ettiği imgelerden oluşturulan bir görüntü paylaştı

nasa juno uzay aracinin elde ettigi imgelerden olusturulan bir goruntu paylasti MmAb7syw

nasa juno uzay aracinin elde ettigi imgelerden olusturulan bir goruntu paylasti 0 zmYmAYXi

NASA’nın Yeni Ufuklar programı kapsamında güneş sistemimizin en büyük gezegeni olan Jüpiter’i incelemek için 5 Ağustos 2011 tarihinde uzaya fırlattığı Juno uydusu, bugüne kadar gezegenle ilgili birçok ayrıntısı görmemizi sağladı.

2016 yılında gezegenin yörüngesine yerleşen ve dev gök cisminin geçmişini ve bir gaz devi olarak geçirdiği evrimi araştıran Juno, Haziran ayında gerçekleştirdiği 27. yakın geçişte sahip olduğu Junocam isimli kamerasıyla tekrar eşsiz manzaralar yakaladı. NASA’da vazife yapan yazılım mühendisi Kevin Gill’in birleştirdiği manzaralar ise ortaya şahane bir yakın geçiş imgesi çıkardı.

Yaklaşık 5 dakika süren görüntü için toplamda 41 sabit manzarayı dijital olarak bir küreye yansıtan Gill, sanal bir kamera yardımıyla da uzay aracının gezegen üstünde turladığı anları farklı açılardan göstermiş.

nasa juno uzay aracinin elde ettigi imgelerden olusturulan bir goruntu paylasti 1 RvRSGIq9

Juno, 2 Haziran’da gerçekleştirdiği yakın geçişte Jüpiter’e 3bin 400 km kadar yaklaştı. 53 günlük bir müddette gezegenin yörüngesini turlayan uzay aracı, 30 Temmuz 2021’de Jüpiter’in atmosferine kasıtlı olarak girerek yok olacak.

Aşağıda, NASA’nın paylaştığı görüntüye göz atabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

NASA, Juno uzay aracının elde ettiği imgelerden oluşturulan bir görüntü paylaştı