Genel

NASA duyurdu: İnsanlık Ay’a geri dönüyor, maliyeti 28 milyar dolar

nasa duyurdu insanlik aya geri donuyor maliyeti 28 milyar dolar 0 ldjN41qh

Amerikan uzay ajansı NASA, insanlığı tekrar Ay’a indirmek için çalışmalara son hız devam ediyor. Bugün kimi açıklamalar yapan NASA lideri Jim Bridenstine, 2024 yılında Ay’a astronot indirme planlarının motamot devam ettiğini söyledi. Bridenstine ayrıyeten bu büyük amaca ulaşmak için önümüzdeki dört yıllık süreçte tam 28 milyar dolara gereksinim duyduklarını belirtti.

55 yıl sonra insanlık Ay’a geri dönüyor

NASA’nın yeni beşerli Ay programının resmi ismi geçtiğimiz yıl Artemis olarak belirlenmişti. Artemis programı dahilinde önümüzdeki dört yıllık süreçte üç büyük vazife planlanıyor. Mürettebatsız Artemis 1 misyonu Kasım 2021’de gerçekleşecek. Birinci mürettebatlı vazife Artemis 2 ise 2023 için planlanıyor. Artemis 2’de en üç astronot Ay’ın yörüngesine fırlatılacak lakin Ay yüzeyine iniş gerçekleşmeyecek.

NASA’lı astronotların Ay yüzeyine geri dönüşü ise Artemis 3 misyonuyla 2024 için planlanıyor. Artemis 3 bu manada Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’li Apollo 11’in bir dengi olacak. İnsanlık yaklaşık 55 yıl sonra tekrar Ay’da yürümeye başlayacak. Ayrıyeten bu misyonla birlikte birinci sefer bir bayan astronot Ay’a iniş yapacak. 

Gerekli bütçe sağlanmazsa işler sıkıntı

Jim Bridenstine Artemis programının planladığı üzere ilerlemesi için önemli bir bütçe gerektiğini söylüyor. 2024’te Ay’a geri dönüş planı külliyen ABD Kongresi’nin bütçe kararlarına bağlı durumda. 28 milyar dolarlık Artemis bütçesi ayrılırsa NASA ve partner şirketlerin bu işi başarabileceği söyleniyor. Aksi halde ise işler oldukça zorlaşacak.

nasa duyurdu insanlik aya geri donuyor maliyeti 28 milyar dolar 1 rWNEK8hM

Artemis programının en kritik kısımlarından birisi şu anda SpaceX-Blue Origin-Dynetics üçlüsüne bırakılmış durumda. Bu üç şirket, astronotları Ay yörüngesinden yüzeye indirecek olan iniş araçlarını geliştirecek. NASA şu ana kadar üç şirkete toplam 1 milyar dolara yakın yatırım yaptı. Fakat önümüzdeki yıl için de 3,2 milyar dolarlık ekstra yatırım gerekiyor. Jim Bridenstine, bu sayı Mart ayına kadar sağlanmazsa 2024 planının hayli bir zora gireceğini söyledi.

Maksatta Ay’ın güney kutbu var

2024’te iniş yapılacak yerin şimdiden belirlendiğini söyleyen Jim Bridenstine,”Net olarak söyleyelim: Güney kutbuna gidiyoruz. Şu anda NASA’da güney kutbundan öbür rastgele bir ihtimal konuşulmuyor bile.” tabirlerini kullandı.

NASA’nın Apollo programı dahilinde Ay’a gönderdiği astronotlar ekvator ve etrafına iniş yapmıştı. Artemis astronotları ise çok daha değişik bir bölgeye iniş yapıyor olacak. NASA’nın maksadı Ay’ın su buzullarıyla kaplı güney kutbuna astronotlar indirmek ve yeni uzay üssünü bu bölgede inşa etmek.

NASA, Ay yüzeyinde su buzullarının bulunduğunu 2018’de sonuçlanan bir araştırmayla onaylamıştı. Uzay ajansının sözlerine nazaran su kütleleri kutup bölgelerinde yer alıyor ve hayli sistemsiz bir dağılışa sahip. NASA buralardaki su kütlelerinin geleceğin beşerli Ay vazifeleri için hayati ehemmiyet taşıyacağını söylüyor.

Ay, aslında suyun buz halde bulunabilmesi için çok da uygun bir ortama sahip değil. Gündüz vakti Ay’ın sıcaklığı 100 santigrad dereceyi aşabiliyor. Fakat yörüngesindeki 1.54 derecelik eğiklik nedeniyle Ay’ın kutuplarında hiç güneş ışığı görmeyen kimi bölgeler de var. NASA bu bölgelerdeki sıcaklıkların -157 santigrad dereceyi aşmadığını ve hasebiyle su buzulları için uygun bir ortam oluşturduğunu söylüyor. 

NASA’nın Artemis programına şu ana kadar AvrupaJaponyaAvustralya ve Kanada‘dan resmi dayanak gelmiş durumda. Hem bilimsel hem de maddi manada iş birlikleri yapılıyor. Önümüzdeki 10-15 yıllık süreçte Kanadalı, Avustralyalı, Japon ve Avrupalı astronotların Ay’da birinci adımlarını attığını görebiliriz.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu