NAND Flash denetimci fiyatları %20 artabilir

nand flash denetimci fiyatlari 20 artabilir uKHBBGPG

nand flash denetimci fiyatlari 20 artabilir 0

Pandemi ile birlikte TSMC’nin üretim bantlarına talep tepeye oynuyor. Arzın talebe sıkıntı yetiştiği şu günlerde bileşenlerin alt bileşenleri de bir oburu kadar kıymetli.

Yaşanan NAND Flash bolluğu açıklamalarının arkası gerisine geldiği şu periyotta TrendForce’a nazaran Phison ve Silicon Motion üzere downstream yani üretim halkasının kullanıcıya daha yakın adımlarında upstream-üretim tesislerinden gereğince zar sağlanamaması sonucunda üretim talebe yetişemiyor.

Kontrolcülerde %20 fiyat artışı beklentisi

Birden fazla entegre devre üreticisinin yeni sipariş alımını durdurduğu rapor edilirken üreticiler NAND Flash ve bellek modülü üreticilerinin ortasındaki mutabakatın değerli bir basamağa gelmesiyle birlikte önümüzdeki yılın birinci çeyreği için %15-20’lik fiyat artışı düşünüyor.

Talep tarafında ise Chromebook ve TV’lerde yaşanan yüksek satışlar nedeniyle 64 GB ve daha düşük kapasiteli eMMC’lere talep artmış durumda.

NAND Flash üreticilerinin teknolojik geliştirmeyi bırakıp  sırf nevcut 2D ve 64 katmanlı 3D NAND fazında üretime devam ettiği eMMC şoförleri bu açıdan üreticilerin bit üretim kapasitesini de aşağı çekiyor.

Bu da NAND Flash üreticilerini bu alanda üretim yapma iştahını azaltan bir etken. NAND Flash tarafı sabit kabul edersek entegre kontrolcüyle gelen eMMC şoförleri beklenen fiyat artışından direkt etkileneceğe benziyor.

nand flash denetimci fiyatlari 20 artabilir 1 ghCkT3dg

SSD tarafında ise birden fazla büyük üretici şoförlerinde kendi üretimi kontrolcüye yer verdiği için üretim kısıtı SSD piyasasını etkilemesi beklenmiyor.

Yeniden de raporda denetimci tedarik müddetinin son devirde uzamaya başladığını altı çizilmiş. Son olarak PCIe 4.0’a geçişle birlikte artan maliyet ve zar tedariğinde yaşanabilecek meselelerin fiyat arttırma potansiyeli taşıdığını ekleyelim.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

NAND Flash denetimci fiyatları %20 artabilir