Mutabakat imzalandı: Türkiye 4.5 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısı aldı

mutabakat imzalandi turkiye 45 milyon doz pfizer biontech asisi aldi UXnLFavO

mutabakat imzalandi turkiye 45 milyon doz pfizer biontech asisi aldi 0 Oq9XjvTV

Sıhhat Bakanlığı, koronavirüs aşısı için yeni bir mutabakat imzaladı. Bugüne kadar sadece Çinli Sinovac şirketiyle anlaşan Türkiye, artık de Pfizer ve BioNTech’in ortak üretim aşısından da satın aldı.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, mutabakatın ayrıntılarını açıkladı. Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Hasret Türeci tarafından kurulan Alman BioNTech şirketi ile ABD’li Pfizer’in ortak üretim mRNA koronavirüs aşısı için mutabakata varıldı. Türkiye, toplam 4.5 milyon doz aşı alacak.

Plana nazaran yıl sonuna kadar yahut Ocak ayı başında 550 bin doz aşı Türkiye’ye gelecek. Mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon doz aşı Türkiye’ye teslim edilecek. Türkiye talep ederse tıpkı kontrat kaideleriyle 30 milyon doza kadar aşı satın alabilecek. Aşı, bir şahsa iki doz olarak uygulanıyor.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Pfizer ve BioNTech aşısındaki gecikmenin nedenini de açıkladı. Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Gecikmenin nedeni üreticinin aşının üretiminden kaynaklanabilecek meselelerle ilgili SORUMLULUK KABUL ETMEK İSTEMEMESİYDİ. Bu mevzuda üreticinin sorumluluğunun mukavelenin mali büyüklüğü ile sonlu tutulmasında anlaşıldı. Bu aşıyı kullanmak için vatandaşlarımızdan ONAY ALINACAK.” dedi.

Türkiye daha evvel Çinli Sinovac şirketiyle mutabakata varmıştı. Toplam 50 milyon doz aşı alınacak. Bu aşılar inaktif formda. Bugün mutabakatı imzalanan Pfizer ve BioNTech’in ortak üretim aşıları ise mRNA aşılar. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, inaktif aşıların mRNA aşılardan daha inançlı olduğunu düşündükleri için Sinovac’la muahede yapıldığını açıklamıştı.

Sıradaki içerik:

Mutabakat imzalandı: Türkiye 4.5 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısı aldı