Genel

Murat Reis denizaltısı için geliştirilen “denizaltının beyni” komuta denetim sistemi teslim edildi

murat reis denizaltisi icin gelistirilen denizaltinin beyni komuta denetim sistemi teslim edildi 0 lg4MJt5R

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamındaki 3. denizaltı Murat Reis’in HAVELSAN tarafından geliştirilen komuta denetim sistemi tamamlandı. Murat Reis’e entagrasyonu sonrası ayrıntılı testleri muvaffakiyetle geçen sistem, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

REİS sınıfı denizaltı tedarik projesi kapsamında geliştirilen ve teslimatı yapılan sisteme yönelik konuşan Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, şu sözleri kullandı:

“Denizaltılarımıza monte edilecek komuta denetim sistemi donanımları, tekrar Havelsan’ımızda bulunan Sistem Entegrasyon Laboratuvarı’nda bir ortaya getirilerek ağır testlerden geçiriliyor ve daha sonra gerçek ortamına monte edilmek üzere denizaltıların inşa edildiği Gölcük Tersane Komutanlığına gönderiliyor. Bu sevkiyat, projenin 3’üncü denizaltısı olan Murat Reis’in komuta denetim sisteminin muvaffakiyetle tamamlanması sonrasında gerçekleşti. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum”

murat reis denizaltisi icin gelistirilen denizaltinin beyni komuta denetim sistemi teslim edildi 1 ZOjGlqQY

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda 6 adet denizaltı inşası planlandı. Alman HDW Tersanesi tarafından sağlanan teknik dayanak ve teknoloji transferi ile Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşası yapılacak denizaltılardan birincisi olan TCG Piri Reis 2019’da suya indirildi.

“Denizaltıların beyni” olarak kabul edilen komuta denetim sistemleri, akustik ve akustik olmayan sensörlerden gelen dataların işlendiği, görüntülendiği, karar takviye fonksiyonlarının yerine getirildiği ve silahların ateşlendiği platformlar olarak biliniyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu