Oyun

Muhteşem Mario 64’ü Android Telefonlarda Derleyen Prosedür

Oyunseverler, bundan yıllar evvel Nintendo 64 olarak isimlendirilen bir oyun konsoluyla tanışmışlardı. Bu konsolun en tanınan oyunlarından bir tanesi de hiç elbet “Super Mario 64” olarak karşımıza çıkmıştı. Harika Mario efsanesi, yıllar içerisinde gelişmiş olsa da oyuncular, Muhteşem Mario 64‘ü kolay kolay unutamisimılar. 

Harika Mario 64’ü bugün oynamak isterseniz, Nintendo 64’ü muhtemelen bulamazsınız. Fakat bu konsol için tasarlanan oyunlar için geliştirilmiş emülatörler mevcut. Bu da elbette ek yazılımlar gerektiriyordu. Şimdiyse bağımsız geliştiriciler, bu ikonik oyunu rastgele bir emülatör kullanmadan oynamanın bir yolunu keşfettiler. Bu prosedür, Muhteşem Mario 64’ün Android telefonlarda direkt oynanabilmesini sağlıyor.

407651ef2545ae8c6b2cb00cceisim0460b0cdace5

Aslına bakacak olursak Üstün Mario 64, kod bilgisine sahip olan kullanıcılar tarafından öbür platformlara aktarılabiliyordu. Lakin keşfedilen yeni prosedür ve yapılan çalışmalar, bu oyunun Android platformuna direkt aktarılmasını sağlıyor. Dilerseniz artık, Muhteşem Mario 64’e akıllı telefonunuzdan erişmek için yapmanız gerekenlerin neler olduğuna yakından bakalım.

Harika Mario 64’ü Android telefonunuzdan oynamak için yapmanız gerekenler

  • Birinci olarak akıllı telefonunuza Google Play Store’da yer yer Termux isimli uygulamayı indirin. Gerekli irtibata buradan erişebilirsiniz.
  • Aşağıdaki kodları kullanarak gerekli heyetimi yapın.

pkg install git wget make python getconf zip apksigner clang

  • Github’da yer mekan Üstün Mario 64 kütüphanesini telefona kopyalayın. Bunu yapmak için aşağıdaki kodu kullanın.

git clone https://github.com/VDavid003/sm64-port-android
cd sm64-port-android

  • Termux aracılığıyla oyunun yepyeni evraklarını kopyalayın. (Bunu yapabilmek için Harika Mario 64’ü satın almanız ya da evraklarına sahip olmanız gerekmektedir.)

termux-setup-storage cp /sdcard/path/to/your/baserom.z64 ./baserom.us.z64 (/sdcard/path/to/your/ yazan kısma kopyalama yapacağınız lokasyonu girin)

  • Kopyalama sürecinden sonra aşağıdaki kodu kullanın.

./getSDL.sh

  • Oyunu Android için derlemeye kafalayın. Bunun için aşağıdaki kodu kullanacaksınız. Ayrıyeten telefonunuzun işlemcisinin kaç çekirdekli olduğuna bağlı olarak aşağıdaki kodda bulunan sayısı ayarlayın.

make –jobs 4

  • Rastgele bir sorun yaşanmaz ise “build” isimli klasör içerisinde Muhteşem Mario 64’ün APK belgesinin olduğunu göreceksiniz. Bunu denetim etmek için aşağıdaki kodu kullanın.

ls -al build/us_pc/sm64.us.f3dex2e.apk

Şayet bu süreçleri rastgele bir yanılgıyla müsabakadan yapabilirseniz, akıllı telefonunuzu kullanarak Üstün Mario 64’ün özgün versiyonunu tekrar derlemiş olacaksınız. İşte bu derleme de oyuna akıllı telefonunuzdan erişmenizi sağlayacak.

Harika Mario 64, akıllı telefonunuzda işte bu türlü görünecek

muhtesem mario 64u android telefonlarda derleyen prosedur 1

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu