Moderna ve IBM’den COVID-19 Aşılarına Yönelik Blockchain Ortaklığı!

moderna ve ibmden covid 19 asilarina yonelik blockchain ortakligi 9wD12Cgp

ABD merkezli biyoteknoloji şirketi Moderna, aşı izlenebilirliği için blockchain de dahil olmak üzere gelişmekte olan teknolojinin kullanımını keşfetmek için IBM ile ortaklık kurdu.

Aşıyı izlemek için blockchain kullanımı

Ledger Insights tarafından 6 Mart’ta yayınlanan bir rapora göre Amerikan biyoteknoloji firması Moderna, COVID-19 aşı izlenebilirliği için IBM’in blockchain çözümünü kullanmak üzere IBM ile birlik oldu.

Konuya yakın kaynaklara göre Moderna, hükümetin ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının tedarik zinciri yolculuğu boyunca belirli aşı partilerinin mevcut durumunu görmesini sağlamak için aşı izlenebilirliği sunmak amacıyla bir blockchain testi gerçekleştirmeyi planlıyor.

Ayrıca Moderna ve IBM arasında “Digital Health Pass” ile ilgili başka bir iş birliği var. Digital Health Pass, aşı veya test kimlik bilgilerinin anında doğrulanmasına izin vermek için blockchain teknolojisini kullanan bir IBM çözümüdür.

Özellikle, yakın zamanda, New York Eyaleti ile bağlantılı olarak, benzer bir pilot da açıklandı. Moderna Kuzey Amerika Ticari Operasyonlar Genel Müdürü Başkan Yardımcısı Michael Mullette geliştirmeyle ilgili olarak şunları kaydetti:

“COVID-19 aşıları için güven sunmak için kuruluşlar, hükümetler ve bireyler arasında bağlantılar kurmak için dijital inovasyonları uygulamak üzere IBM ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

COVID-19 ile mücadelede blockchain’i kullanmak

Salgının dünya ekonomisine yol açtığı yıkımın üstesinden gelmek için dağıtık defter teknolojisine (DLT) yönelimin özellikle yeni bir şey olmadığı unutulmamalıdır. Daha önce dünyanın en büyük havayollarından biri olan Air France, yolcular için blockchain tabanlı bir COVID-19 test doğrulama çözümünü test etmeyi planladığını duyurmuştu.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Moderna ve IBM’den COVID-19 Aşılarına Yönelik Blockchain Ortaklığı!