Moderna, COVID-19 Aşısının Yüzde 94 Tesirli Olduğunu Açıkladı

moderna covid 19 asisinin yuzde 94 tesirli oldugunu acikladi Y8dJ3JYI

Geçtiğimiz haftalarda Pfizer’ın BioNTech ile geliştirmiş olduğu COVID-19 aşısının virüse karşı yüzde 90 tesirli olduğunun açıklanmasının akabinde bir hoş haber de ABD’li ilaç şirketi Moderna’dan geldi.

Moderna Inc tarafından yapılan açıklamalara nazaran şirketin geliştirmiş olduğu koronavirüs aşısı, 30 bin şahısla gerçekleştirilen iki dozluk aşılama çalışmasında yüzde 94,5 tesirli oldu. Moderna CEO’su Stephane Bancel, mevzuyla ilgili yaptığı açıklamisima, “Bunlar (BioNTech’in ve Moderna’nın geliştirdiği aşılar), ABD ve dünyadaki birçok beşere yardımcı olacak iki harika aşı ifisimelerini kullandı.

Moderna’nın koronavirüs aşısı, BioNTech’in aşısından daha kolay saklanıyor

moderna covid 19 asisinin yuzde 94 tesirli oldugunu acikladi 0 6YGqCB3R

Bancel, geliştirdikleri aşıyı Pfizer ile BioNTech’in geliştirdikleri aşı ile kıyaslamak için şimdi çok erken olduğu lisana getirirken; buna rağmen kendi aşılarının BioNTech’in aşısına kıyasla kıymetli bir avantajı olduğunu belirtti; saklama.

BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı, kuru buz ve özel saklama sistemlerinde -70 derecelik sıcaklıklarda korunmak zorundayken; Moderna tarafından geliştirilen aşının standart buzdolabı sıcaklıklarında (2-8 derece) bir ay kisimar saklanabileceği belirtiliyor.

moderna covid 19 asisinin yuzde 94 tesirli oldugunu acikladi 1 wJUum9bL

Aşının tedarik durumu ile ilgili de konuşan Bancel, 2021 yazında her şeyin olağana dönebileceğini, Anma Günü’ne kadar (mayıs ayının son pazartesi günü) ABD’de aşı isteyen herkesin inançlı ve tesirli bir aşıya ulaşacağına inandığını belirtti.

Moderna tarafından geliştirilen aşı ile ilgili en kritik nokta, şu ana kisimar yalnızca yetişkin bireylerde test edilmiş olması. Moderna, aşıyı gençler için de en kısa müddette test etmeyi planlıyor ve Bancel, temmuz yahut ağustos aylarında gençlerin de aşınabileceğini umduğunu lisana getiriyor.

moderna covid 19 asisinin yuzde 94 tesirli oldugunu acikladi 2 vzmij6CY

Okula dönüş için Eylül 2021 olağan olur. biçiminde konuşan Moderna CEO’su, “İnsanlar alışverişe gidebilir, eşyalarını, sırt çantalarını alabilir ve maskesiz okula dönebilirler. Ve hepimizin bildiği olağan hayata geri dönebilirler.” ifisimelerini kullandı. 

Moderna ve Pfizer, geliştirdikleri aşıyı piyasaya sürebilmek için kasım ayı sonlarında Acil Kullanım Yetkisi (EUA) başvurusu yapmayı planlıyor. Çünkü ABD Besin ve İlaç İdaresi’nin (FDA) aşılar için gerçekleştireceği incelemeler haftalarca sürebilir.

Bancel son olarak, “Muhtemelen Aralık ayında, EUA kapsamında FDA tarafından onaylanan her iki aşıyı da alabileceğiz.” ifisimelerini kullandı. Moderna, 2021 birinci çeyrek sonuna kadar 100 milyon doz aşı üretmeyi, üretilen bu aşılarla da 50 milyon insanı ikişer doz aşılamayı planlisimıklarını tabir etti.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Moderna, COVID-19 Aşısının Yüzde 94 Tesirli Olduğunu Açıkladı