Mikroplastikler Tahminlenenden Çok Daha Süratli Emiliyor

mikroplastikler tahminlenenden cok daha suratli emiliyor YdtJapUb

Dünyanın dört bir yanını saran mikroplastikler ile ilgili çalışmaların adetsı son devirde hayli arttı. Bu çalışmalardan biri, mikroplastiklerin bedenimize kestirim edilenden çok daha kolay girebileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, sindirime karışan mikroplastiklerin tesirlerini gözlemlemek gayesiyle gerçekleştirdikleri deneyde, fare hücrelerine bu yapıların hayli kolay bir formda nüfuz edebildiğini ortaya koydu.

Mikroplastikler kolay bedene giriyor

mikroplastikler tahminlenenden cok daha suratli emiliyor 0

Almanya’daki Bayreuth Üniversitesi’nden araştırmacı Anja Ramsperger ve çalışma arkadaşları, çeşitli canlıların barındığı ve olabildiğince doğal ortama yakın durumdaki tatlı ve tuzlu su akvaryumlarında mikroplastikleri inceledi. Bu akvaryumlarda mikroplastikler birkaç hafta kisimar kuluçkisima kaldı.

Daha sonra da olgunlaşan mikroplastikler, bir kapta geliştirilen fare hücreleriyle bir ortaya koyuldu ve yaşanan değişim mikroskopla incelendi. Bu yapıların, doğisimaki yıkımdan kaynaklanan daha “pak” mikroplastiklere kıyasla 10 kat daha fazla emildiği gözlemlendi. Ramsperger, sonuçtaki bu büyük ayrımın kendilerini çok şaşırttığını söyledi.

Araştırmacı grubuna nazaran bu durumun sorumlusu, mikroplastiklerin yüzeyinde biriken başka kesimler olabilir. Bu moleküllere proteinler, karbonhidratlar ve yağlar üzere yapılar da dahil. Ramsperger şu anda bu ihtimali incelediklerini belirtirken, yüzeydeki parçacıkların geçişi kolaylaştırmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Mikroplastiklere dikkat

mikroplastikler tahminlenenden cok daha suratli emiliyor 1 gs1SUVgb

New York’taki Icahn Tıp Okulu’ndan Douglas Walker, parçacık emilimi konusunda şimdiye kisimarki çalışmalarımızda doğal olan mikroplastiklerin ele alındığını, çevresel kuralların gözlemlenmediğini söyledi. Walker’a nazaran bu araştırma, mikroplastiklerin bedenimize ne kadar kolay nüfuz ettiğini anlamamızı sağlayacak.

Dünyanın tamamı artık mikroplastiklerle kaplanmış durumda. Bu küçük parçacıklar, okyanusların en derinlerinden çıkarılan canlı örneklerinde bile bulunabiliyor. Haliyle bu yapıları daha uygun anlayabilmek gerekiyor. Walker’a nazaran gelecekte geliştirilecek olan kompleks modeller sayesinde mikroplastiklerin beşerler ve başka organizmalar üzerindeki olumsuz tesirleri daha açık biçimde gözlemlenebilecek.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Mikroplastikler Tahminlenenden Çok Daha Süratli Emiliyor