Microsoft, Pluton Güvenlik İşlemcisini Duyurdu

microsoft pluton guvenlik islemcisini duyurdu iOrVSEJN

Günümüzde işletim sistemleri her ne kisimar inançlı olsa da makus maksatlı şahıslar bu güvenlik bariyerlerini aşmak için kesinlikle yeni yollar keşfediyorlar. Bunun sonucunda da keşfedilen yollar yine şirketlerce kapatılır, lakin öbürleri yeni yollar keşfeder ve bu durum bir döngüye dönüşerek iki tarafın birbirini daima beslediği bir döngüyle devam eder.

İşte bugün Microsoft da bu beslemenin ortaya çıkardığı yeni eserini tanıttı. Şirket, Windows tabanlı PC’ler için ürettiği yeni Pluton emniyetlik işlemcisini tanıttı. İşlemci, işlemci dünyasının en dev 3 ismi olan AMD, Intel ve Qualcomm Technologies Inc. paydaşlığıyla geliştirildi.

emniyetlik en üst seviyeye çıkacak:

microsoft pluton guvenlik islemcisini duyurdu 0

Microsoft’un Windows işletim sistemi, şirketin yeni tanıttığı Pluton güvenlik işlemcisi sayesinde çok daha inançlı bir işletim sistemi olacak. Bunun en büyük nedeniyse TPM’in (Trusted Platform Module) artık ortadan kalkacak olması. TPM, her ne kadar güvenliği artırsa da berbat maksatlı bireyler, işlemci ve TPM ortasındaki bağlantı kanalını maksat alarak maksatlarına ulaşabiliyorlardı.

Lakin yeni Pluton tasarımı sayesinde bu bağlantı kanalına atak gerçekleştirmek mümkün olmayacak. Zira Pluton dizaynında güvenlik TPM üzere harici bir donanım olarak gelmeyecek. Tersine, çip direkt işlemcinin içinde bulunacak. Pluton mimarisini kullanan bilgisayarlar kullanıcılarının kimlik bilgilerini, şifreleme anahtarlarını ve ferdî bilgilerini koruyacak.

PC’nin işlemcisine entegre olacak olan Pluton, yazılım güncelleştirmelerini Windows Update üzerinden alacak. Microsoft’un ortağı olan üç işlemci devi AMD, Intel ve Microsoft, yaptıkları açıklamada Pluton’u gelecekteki PC tabanlı işlemcilerine mekanleştireceklerini belirtti. Birinci Pluton tabanlı PC’lerin 2021 yılında gelmesi bekleniyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Microsoft, Pluton Güvenlik İşlemcisini Duyurdu