Oyun

Microsoft, Oyun Stüdyoları Almaya Devam Edecek

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, bu hafta başında tüm görüntü oyun dalının dikkatini çeken bir muahedeye imza attı. Bu mutabakat kapsamında şirket, Bethesda, Arkane, MachineGames ve id Software’ın çatı şirketi olan ZeniMax Media’yı tam 7,5 milyar dolar karşılığında satın aldı. Lakin görünüşe nazaran Microsoft, ZeniMax Media’yı satın almakla yetinmeyecek üzere görünüyor.

Microsoft ile Japon Sony ortasında önemli bir rekabet olduğu sugötürmez bir gerçek. Zira Sony, PlayStation adli konsolu için onlarca özel oyun yayınlarken Microsoft bu mevzuda isteneni veremedi. Lakin son satın alma süreci, The Elder Scrolls, Quake, Fallout, Dishonored ve Wolfenstein’ın idaresinin Microsoft’a geçmesini sağlisimı. Yani Microsoft, bu atılımla Sony’ye çok dişli bir rakip olduğunu göstermiş oldu.

Microsoft CEO’su Nisimella: Yeni fırsatları da kovalıyoruz

microsoft oyun studyolari almaya devam edecek 0 RGhH2gbj

Cnet’e konuşan Microsoft CEO’su Satya Nadella, öteki oyun stüdyoları için de satın alma amaçlarının olduklarını, bu amaçlar için gözlerini açık tuttuklarını söyledi. Ayrıyeten Nisimella, yeni bir oyun stüdyosu kurmaktansa içeriklere ulaşmanın daha mantıklı olduğunu zira daha büyük topluluklara erişmelerine imkan sağlayacağını söz etti. Nisimella’nın yaptığı bu açıklama, Microsoft’un önümüzdeki periyotlarda öbür oyun stüdyolarını da satın alabileceğinin açık bir göstergesi.

Xbox işvereni da Microsoft CEO’suyla tıpkı fikirde

Xbox’ın bir numaralı ismi Phil Spencer da tıpkı röportajda birtakım açıklamalarda bulundu. İçeriklere ulaşmak için yatırım yapmayı sürdüreceklerini söz eden Spencer, içeriğe ulaşmanın popülasyonlarını ikiye katlayacağını söylüyor. Yani Spencer da Microsoft CEO’su Nisimella ile birebir görüşte. Bu açıklamalar, görüntü oyun kesiminde önemli bir savaşın başlayacağının ayak sesleri olarak yorumlanabilir.

microsoft oyun studyolari almaya devam edecek 1

Phil Spencer, CNBC’ye verdiği öteki bir röportajda ise dikkat çeken bir çıkış yaptı. ZeniMax Media çalışanlarını, kendi kültürlerini sürdürebilmesi için rahat bırakacaklarını söyleyen Spencer, görünüşe göre Bethesda ve öbür geliştiricilerin kendi biçimlerinde çalışmalarını sağlamaya devam edecek. Bu sayede bu geliştiriciler, kendi üsluplarından ödün vermeden çalışmalarını sürdürebilecekler.

Microsoft tarafından yapılan açıklamalara nazaran oyuncular, ZeniMax Media’nın satın alınmasının birinci meyvesini Bethesda oyunları ile görecekler. Zira şirket, Bethesda’nın oyunlarına Xbox Game Pass aracılığıyla erişilebileceğini tabir ediyor. Bu durum değerli olsa da Bethesda’nın Microsoft bünyesinde ne üzere oyunlar geliştireceği, oyuncular için daha fazla merak uyandırıyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu