Microsoft: Koronavirüs aşısı geliştiren şirketlere siber taarruz yapılıyor

microsoft koronavirus asisi gelistiren sirketlere siber taarruz yapiliyor VAvXU31v

microsoft koronavirus asisi gelistiren sirketlere siber taarruz yapiliyor 0 bEpdcwH2

Yazılım devi Microsoft, Rus ve Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının Covid-19 enfeksiyonuna karşı aşı geliştiren şirketlere siber akın gerçekleştirdiğini tespit ettiğini açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, siber taarruzların aşı yahut terapötik casus geliştirme çalışmalarına katılan yedi tanınmış şirkete yapıldığı belirtildi.

microsoft koronavirus asisi gelistiren sirketlere siber taarruz yapiliyor 1 3talaNBF

Klinik araştırma basamağında olan firmalar maksatta

Kanada, Fransa, Hindistan, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren bu şirketler ortasında aşıları farklı klinik araştırma basamaklarında olan firmalar da var.

Microsoft, atakların ardında Rusya menşeili Strontium hacker kümesinin olduğunu söylüyor. Ayrıyeten Kuzey Kore‘den Zinc ve Cerium olarak tanımlanan iki hacker kümesi da suçlamaların odağında.

microsoft koronavirus asisi gelistiren sirketlere siber taarruz yapiliyor 2 3Pb2FvQf

Akınların büyük kısmı engellendi

Strontium’un şifre iddia (brute force) prosedürüyle, Zinc ve Cerium’un ise e-posta üzerinden kimlik avı hücumları gerçekleştirerek şirket çalışanların hesaplarına sızma teşebbüsünde bulundukları belirtiliyor.

Yapılan açıklamaya nazaran akınların büyük bir kısmı Microsoft eserlerinde bulunan yerleşik güvenlik sistemleri tarafından engellendi. Yazılım devi taarruzların başarılı olduğu kısımlar için de bu şirketlere yardım teklifinde bulunduğunu söylüyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Microsoft: Koronavirüs aşısı geliştiren şirketlere siber taarruz yapılıyor