Genel

Meslek lisesi öğretmenleri Bluetooth’lu siperlik tasarladı

meslek lisesi ogretmenleri bluetoothlu siperlik tasarladi 0 IZQPDJee

Meslek liseleri, koronavirüsle ilgili maske, dezenfektan ve ekipmanlar üretmeye devam ediyor. Üremin yanı sıra liselerde Ar-Ge çalışmaları sürüyor. Meslek lisesi öğretmenlerinin daha evvelki Ar-Ge çalışmalarıyla maske üretim makinesi, teneffüs aygıtı üzere eserler üretilmişti. Artık de teknolojik siperlik üretildi.

Necla-Tevfik Karadavut Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden İsmet Aslan, Fatih Akgün ve Hacı Murat Özkılınç, siperliğe farklı bir boyut kazandırdı.

Hastanelerde ve iş hayatında şahıslarla yakın temasta olan bireyler maskenin koruyuculuğunu artırmak için başlarına siperlik takıyor. Bu siperliklerin plastik katmanla muhafaza sağlaması dışında diğer bir işlevi bulunmuyor. Meslek lisesi öğretmenlerinin geliştirdiği teknolojik siperlik ise havayı arındırarak rahat nefes alma ve Bluetooth kulaklık özelliklerine sahip.

meslek lisesi ogretmenleri bluetoothlu siperlik tasarladi 1 OOtS8nKW

Öğretmen İsmet Aslan, siperliğin özelliklerini şöyle anlattı:

“Diğer siperliklerden farklı olarak havayı hepa filtreden geçirip arıtıyor, sonra ultraviyole ışın tekniği ile ikinci bir arıtma tekniği kullanıyor ve kullanıcıya arıtılmış pak hava sunuyor. Siperlik, tam otomatik olup üzerinde yazılımsal ve donanımsal elektronik devreler bulunmaktadır. Eserin üzerinde Bluetooth kablosuz haberleşme ünitesi, kullanıcının iş yaparken hür biçimde haberleşmesini sağlar. Siperlik üzerinde arayı algılayan sensör yardımıyla toplumsal aralık korunmaktadır. Üzerindeki termal sıcaklık sensörü, kullanıcının beden sıcaklığını ölçerek, önündeki ekranda karşıdaki insanlara göstermektedir. Karanlık ortamlarda siperliğin üzerindeki sensör, karanlığı algılayarak siperlik önündeki ışık kaynağı ile fener özelliği olacaktır. Ayrıyeten bunların yanı sıra siperliğin en değerli özelliği, önündeki şeffaf kısmın buhar yaparak görüşü engellemesini ortadan kaldırmaktadır. Eserin birebir vakitte kendi kendini arındırma özelliği mevcuttur.”

meslek lisesi ogretmenleri bluetoothlu siperlik tasarladi 2 PehXIPQf

Geliştirilen siperliğin patent başvurusu yapıldı. Nefes almayı kolaylaştıran ferah bir hava sunduğu için ayrıyeten Bluetooth ile telefon görüşmesi gerçekleştirilebildiği için çalışanların ilgisini çekecektir. Necla-Tevfik Karadavut Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesinde daha evvel yaklaşık bin adet olağan siperlik üretildi ve sıhhat çalışanlarına armağan edildi. Ayrıyeten okuldaki Ar-Ge çalışmalarında evrak arındırma aygıtı, bankamatik ve asansör tuşlarını arıtan arıtmatik robot, merkezi klima sistemleri hava arındırma ünitesi ile çamaşır arındırma makinesi tasarlandı.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu