MediaTek, Yeni TV İşlemcisi MT9602’yi Duyurdu

mediatek yeni tv islemcisi mt9602yi duyurdu cPRetR7z

Taşınabilir işlemci kesiminin kıymetli adlerinden MediaTek, bugün düzenlediği bir aktiflikte “MT9602” kodlu yeni işlemcisini duyurdu. Akıllı televizyonlar için yapay zeka dayanağına sahip olan bu işlemci, birinci olarak yarın ilanlması planlanan Motorola’nın akıllı televizyonlarında kullanılacak. Pekala MediaTek‘in yeni işlemcileri, akıllı televizyonlara ne üzere yetkinlikler kazandırıyor?

MediaTek’in açıklamalarına göre MT9602, imaj kalitesini artıran AI-PQ ve ses kalitesini artıran AI-AQ üzere şirketin kendi yapay zeka tahlillerine sahip. Bu yapay zekalar, ses ve imgesini anlık olarak güzelleştirebilmek için birlikte çalışıyorlar. Bu sayede akıllı televizyon sahiplerine mümkün olan en yeterli tecrübe sunulmaya çalışılıyor.

mediatek yeni tv islemcisi mt9602yi duyurdu 0 mIdGlb7T

MT9602, ARM Cortex-A53 tabanlı dört çekirdekli bir işlemci ve ARM Mali-G52 MC1 GPU’ya sahip. 3 adet HDMI 2.1a temas dayanağına sahip olan MT9602; Dolby Atmos, aV1 ve AVS2 kod çözme ile Dolby Vision HDR, HDR10 + ve BBC HLG gibi farklı HDR standartlarını destekleyebiliyor. Ayrıyeten bu işlemcinin kullanıldığı televizyonlar, 4K HDR çözünürlük sunmanın yanı sıra Android 10 işletim sistemiyle çalışabilecekler.

MediaTek yöneticilerinden Mike Chang, lansman sırasında yeni işlemcilerinin yanı sıra Motorola’nın yaklaşan televizyonu ile ilgili de konuştu. Yeni akıllı televizyonları büyük bir heyecanla beklediklerini lisana getiren Chang, MediaTek’in dünyanın bir numaralı akıllı televizyon işlemci üreticisi olduğunu ve piyasaya sürdükleri işlemcilerle en âlâ kullanıcı tecrübesini sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Sıradaki içerik:

MediaTek, Yeni TV İşlemcisi MT9602’yi Duyurdu