Marvel Sinemalarının Kapalı Silahı ‘Vibranium’ Nedir?

marvel sinemalarinin kapali silahi vibranium nedir U7MnqG9f

Marvel çizgi roman kainatı onlarca yıldır hayatımıza. Yeni kahramanlarla bir arada de sinema dünyasına pek çok kurgusal öğe kazandırdı. Marvel Sinematik Kainatı ile bu kurgusal öğeler, hayranlar tarafından neredeyse gerçek kabul edilebilecek kisimar içselleştirildi. Bu kurgusal öğelerden biri de vibranium madeni. Vibranium Marvel dünyasındaki en güçlü maden ve kullanıldığı her alanda gücü gözle görülür bir halde aşikâr oluyor.

Vibranium nedir sorusuna yanıt olarak gerçek hayatta mı, Marvel dünyasında mı diye yeni bir soruyla karşılık verilebilir. Zira bilim beşerlerine nazaran kurgusal bir maden olan vibraniuma çok benzeyen gerçek bir misimen var. Black Panther’in memleketi Wakanda’nın bereketli topraklarından çıkan güçlü vibranium misimeni nedir, Marvel dünyasında nasıl kullanılmıştır ve gerçek hayattaki karşılığı nedir sorularını sizin için cevaplisimık.

marvel sinemalarinin kapali silahi vibranium nedir 0

Vibranium nedir?

Vibranium; Marvel çizgi romanlarında metalik özelliklere sahip, ses dalgalarını ve titreşimlerini emen, neredeyse yok edilemez bir maden olarak aktarılmaktisimır. Bu metale değen her cins darbe emilir ve gereğince güçlü bir darbe vurulursa geri teperek büyük bir patlamaya neden olabilir.

Vibranium, kurgusal Afrika ülkesi Wakanda merkezli bir misimendir. Öyküye nazaran günümüzden yaklaşık 10 bin yıl evvel Wakanda bölgesine düşmüş olan bir meteorun yanında vibranium misimeni de bulunmuştur. Pek çok ayrımlı alanda kullanılabilen bu sağlam misimen sayesinde, sırisiman bir Afrika ülkesi olan Wakanda, kurgusal olarak en güçl üülkelerden birisi haline gelmiştir.

Vibranium madeni, birinci sefer 1966 yılında Marvel tarafından yayınlanan Daredevil çizgi roman serisinin 13. sayısında görülmüştür. Vibraniumu yanında getiren meteor, Wakanda’da insanüstü güçler veren bir bitkinin yetişmesine sebep olmuş, o günden sonra Wakanda başkanları o çiçeği tüketerek güç kazanmış ve kuşaktan nesile aktarılan Black Panther unvanına sahip olmuşlardır.

Vibranium, Marvel dünyasında nasıl kullanılır?

bfe2044dd0af0b6d3336ba0dcda20fisim70319f42

Bu sorunun cevabı çizgi roman satırlarında bâtın de olsa ısıdır. Vibranium metalik bir maden olduğu için tüm metaller üzere o da yüksek ısılara maruz bırakılarak yumuşatılır ve işlenir. Üstelik vibranium sayesinde gelişen teknolojisi ile Wakanda endüstrisi, bu güçlü madeni işlemek için pek çok yeni makine de üretebilmiştir.

Elbette, vibranium nasıl işleniyor sorusuna sadece varsayımı karşılıklar verebiliyoruz zira sonuçta kurgusal bir öğe. Tahminen yeni Black Panther sinemasında ya da başka yeni Marvel sinemalarında, bu güçlü madenin nasıl işlendiği ile ilgili yeni bilgiler öğrenebiliriz.

Vibranium, gerçek dünyadaki güç kanunları ile aksi düşüyor:

marvel sinemalarinin kapali silahi vibranium nedir 2 d6LgMgK8

Minnesota Üniversitesi’nde fizik ve astronomi profesörü olan James Kakalios’a nazaran Black Panther sinemasında gördüğümüz vibranium, en temel güç maddeleri ile çelişiyor. Cihanda sabit bir oranda güç olduğunu söyleyen Kakalios, gücün vibranium tarafından emilerek yok olmasının en temel güç kanunları ile çeliştiğini ve gücün bir misimde tarafından emilerek öylece ortadan yok olmayacağını belirtiyor.

Vibranium madeninden yapılan bir giysi ya da kalkan, en fazla aldığı darbeyi geri yansıtabilir, lakin asla emerek yok edemez. Öteki taraftan “Sonolüminesans” isimli bir fenomene nazaran vibranium üzere bir maden, ses dalgalarını alarak ışığa yani bir biçimde ayrımlı bir güce dönüştürebilir.

Sonolüminesans fenomenini, Black Panther’in kız kardeşi Shuri tarafından yapılan giyside de görmüştük. Vibranium madeninden yapılan kıyafet, aldığı darbelerdeki enerjiyi depoluyor ve daha sonra silah gücü olarak kullanılabiliyordu. Kainattaki güç maddelerine en uygun vibranium hareketi bu olarak görülüyor.

Doğisimaki gerçek vibranium: Grafen

marvel sinemalarinin kapali silahi vibranium nedir 3 s283jR1e

Vibranium misimeninin gerçek olmisimığı hatta gerçeklerle çelişiyor olması pek çok Marvel hayranını üzmüş olabilir. Lakin ismi farklı bile olsa yaşadığımız dünyada vibraniuma epey yakın güce sahip, grafen isimli bir unsur bulunuyor. Grafen, tek bir karbon atomu katmanından oluşur ve altıgen biçiminde bir sisteme nazaran dizilmiştir.

Bugüne kadar yapılmış en ince misimde olan grafen, fevkalade bir esnekliğe sahip olmasının yanı sıra çelikten yüz kat daha güçlüdür. Grafit temelli grabenin tek olumsuz tarafı şimdi hala bir plastik üzere kullanılamıyor olması zira süreç sırasında misimdenin pek birden fazla toza dönüşüyor.

Vibranium ve Wolverine’in pençelerinde kullanılan adamantium elementinin ayrımları nelerdir?

marvel sinemalarinin kapali silahi vibranium nedir 4 rcvvKPMm

Marvel dünyasında dikkat çeken en değerli misimdeler vibranium ve adamantiumdur. Vibraniumu Kaptan Amerika kalkanında ve Black Panther kıyafetinde görüyoruz. isimamantium ise kafata Wolverine’in pençelerinde ve Iron Man’in zırhının kimi kesimlerinde olmak üzere Weapon X üzere pek çok farklı projede kullanılmıştır. Vibranium, emdiği ses dalgalarını moleküler düzeyde depolar ve bu nedenle neredeyse yok edilemezdir. adamantium kararlı bir yapıda sentezlendikten sonra artık manipüle edilemez lakin yüksek ısılarda yok olabilir.

Bugüne kisimar Marvel çizgi roman ya da sinema dünyasında vibranium ve isimamantium misimenlerinden yapılan silahların karşı karşıya gelmesine gerçek manada şahit olmadık, bu nedenle hangisi daha güçlüdür bilemiyoruz. Fakat bir gün bir galip çıkana kisimar bu iki güçlü misimdenin egemenliğinin devam edeceğini söyleyebiliriz.

Sıradaki içerik:

Marvel Sinemalarının Kapalı Silahı ‘Vibranium’ Nedir?