MacOS sistemlerde üçüncü taraf uygulama sorunu yaşandı

macos sistemlerde ucuncu taraf uygulama sorunu yasandi

macos sistemlerde ucuncu taraf uygulama sorunu yasandi 0 KZ5EnzcM

Taşınabilir platformlarda olduğu kadar masa üstü platformlarda da uygulama işleyişlerini inançlı tutmak ehemmiyet taşıyor. Platformlar mağazalarında ve sistemin şurası olduğu aygıtlarda çeşitli taramalar yaparak uygulamaların güvenilirliğini sağlamaya çalışıyor lakin vakit zaman zahmetler yaşanabiliyor.

Gatekeeper nedir?

Apple’ın 2012 yılındaki Mountain Lion 10.8 sürümü ile birlikte sunduğu Gatekeeper teknolojisi indirdiğiniz üçüncü taraf yazılımların inançlı olup olmadığını belli sertifika protokolleri ile anlamaya çalışıyor.

Sunucu taraflı çalışan Gatekeeper teknolojisi saatler evvel bir çökme yaşadı. MacOS sistemleri üçüncü taraf uygulamaları indirmeye çalışınca uygulama dock üzerinde dakikalarca esniyor yahut hiç başlamıyordu. Sonrasında durum olağana döndü.

Apple da yetkilendirme sunucularında yaşanan sorunun giderildiğini duyurdu. BigSur güncellemesi ile birlikte kullanıcıların uygulamaları yine yetkilendirmek için sisteme yüklendiği ve sonucunda sunucuların yoğunluğu kaldıramadığı varsayım ediliyor. Yakın devirde Apple’ın yetkilendirme sunucularında bir optimizasyon yapması kaçınılmaz olabilir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

MacOS sistemlerde üçüncü taraf uygulama sorunu yaşandı