MacOS Big Sur, Uyumlu Tüm Mac Modelleri İçin Yayınlandı

macos big sur uyumlu tum mac modelleri icin yayinlandi 1q5HTV5X

Apple, masaüstü ve dizüstü bilgisayarları için geliştirmiş olduğu işletim sistemi MacOS’un son yıllarda yayınlanan en büyük güncellemesi olan MacOS Big Sur’u (MacOS 11.0) dün gece prestijiyle Mac sahiplerinin erişimine açtı. MacOS Big Sur, an prestijiyle uyumlu bir Mac modeline sahip olan herkes tarafından indirilebiliyor.

Apple, MacOS Big Sur ile işletim sisteminde hem görsel hem de fonksiyonel açıdan kıymetli değişiklikler getiriyor. Arayüz ve simge değişikliklerinin yanı sıra menü çubuğunun üstten aşağıya taşınması, en büyük görsel değişiklikler ortasında yer alırken; widget ve yeni denetim merkezi üzere iOS referanslı güncellemeler, kullanım tecrübesini güzelleştirmeyi hedefliyor.

Big Sur, MacOS’a son yıllarda yayınlanan en büyük güncellemelerden biri oldu

macos big sur uyumlu tum mac modelleri icin yayinlandi 0 2wM3ZXbf

Apple’ın saklılığı ne kadar kıymet veren bir şirket olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle MacOS Big Sur’da da yeni kapalılık odaklı özellikler olmaması beklenemezdi. Apple, işletim sisteminin yeni sürümü ile birlikte Safari’de kullanıcıları bilgilendirmek ismine daha düzgün bir web sitesi takibi bilgileri sunarken; tıpkı vakitte Mac App Store’a yeni saklılık bilgileri özellikleri ekliyor.

Big Sur, sadece mevcut Mac modelleri için değil, Apple M1 işlemciden güç alan yeni jenerasyon MacBook’lar için de büyük değer taşıyor. Çünkü Big Sur, yeni MacBook’lar 17 Kasım’da satışa sunulduklarında bu aygıtlarda varadetlan MacOS sürümü olacak ve Intel işlemcili mevcut modellerde bulunmayan ekstra bir özellik sunacaklar; iOS ve iPad uygulamalarını çalıştırma dayanağı.

macos big sur uyumlu tum mac modelleri icin yayinlandi 1 jEXEk8tl

MacOS Big Sur uyumlu Mac modelleri

  • MacBook (2015 ve daha yeni modeller)
  • MacBook Air (2013 ve daha yeni modeller)
  • MacBook Pro (2013 ve daha yeni modeller)
  • Mac küçük (2014 ve daha yeni modeller)
  • iMac (2014 ve daha yeni modeller)
  • iMac Pro (2017 ve daha yeni modeller)
  • Mac Pro (2013 ve daha yeni modeller)

MacOS Big Sur, pek çok heyecan verici özelliğe ve değişikliğe sahip olsa da aygıtınızı Big Sur’a güncellemeden evvel bir süre beklemenizi tavsiye edebiliriz. Çünkü teknoloji forumlarında ve toplumsal medyisima yapılan ve paylaşımlara nazaran MacOS Big Sur, birtakım Mac modellerinde çeşitli sıkıntılara neden olabiliyor ve işletim sisteminin güncellemesinden uygulamaların açılışına kisimar çeşitli yanılgılarla karşılaşabiliyorsunuz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

MacOS Big Sur, Uyumlu Tüm Mac Modelleri İçin Yayınlandı