Sosyal Medya

M1 İşlemcili MacBook Pro’da Ortaya Çıkan Can Sıkıcı Sıkıntılar

Geçtiğimiz haftalarda bir lansman aktifliği düzenleyen Apple, yeni MacBook Air, MacBook Pro ve Mac küçük modellerini tanıtmıştı. Yeni jenerasyon Mac’lerin en kıymetli özelliği ise klasik x86 tabanlı uygulamaları, ARM tabanlı bir işlemci olan Apple M1 işlemcide çalıştırmayı visimetmeysi. Bu duyuru, dizüstü bilgisayar piyasasını kökten değiştirebilecek bir yeniliğe işaret ediyor olsa da kestirim edildiği üzere M1 işlemci, kafalangıçta ziyadesiyle sancılı bir süreç geçiriyor.

Analist Patrick Moorhead, 20 Kasım’da paylaşmış olduğu bir tweette M1 işlemcili yeni MacBook Pro’yu aldığını ve aygıt üzerinde kimi testler gerçekleştireceğini tabir etti. Moorheisim, bu tweetten sonra yeni MacBook Pro’nun günlük kullanıma ne kadar hazır olduğunu ele yer birtakım süreçler gerçekleştirmeye kafaladı ve 2 gün boyunca tecrübelerini birebir tweetin altında paylaşmaya devam etti.

M1 işlemcili MacBook Pro, kimi tanınan uygulamaları çalıştıramıyor

m1 islemcili macbook proda ortaya cikan can sikici sikintilar 0 inBnkZIQ

Patrick Moorheisim’in aktarmış olduğu bilgilere nazaran M1 işlemcili MacBook Pro, performans açısından olmasa da kullanıcı tecrübesi açısından şimdi Intel işlemcili MacBook Pro ile rekabete hazır değil üzere görünüyor. Çünkü Patrick Moorhead’in ziyadesiyle uzun tweet serisinde paylaştığı M1 işlemcili MacBook Pro meseleleri şu halde:

  • Rosetta üzerinde çalışan Microsoft Edge çöküyor.
  • adobe Reisimer XI 11.0.10 yüklenmiyor.
  • Acrobat DC, Apple silicon işlemcili aygıtlara yüklenemiyor.
  • Office 365, Intel işlemcili MacBook Pro’ya nazaran epeyce yavaş açılıyor.
  • Logitech C922 kamera denetim uygulaması bir müddet düzgün çalıştıktan sonra çöküyor.
  • Samsung taşınabilir SSD yazılımı yüklenemiyor.
  • Box Drive yüklenemiyor. (Sorunun MacOS Big Sur ile ilgili olma ihtimali yüksek)
  • WinZip 8 yüklenebiliyor lakin çalışmıyor.

m1 islemcili macbook proda ortaya cikan can sikici sikintilar 1 UXU86rOQ

Apple, M1 işlemcili Mac aygıtlarında hem performans hem de güç tasarrufu konusunda büyük vaatlerde bulunmuş olsa da tüm MacOS yazılımları ARM tabanlı M1 işlemciye uyumlu bir sürüm yayınlayana kadar M1 işlemcili aygıtların x86 uygulamaları bir emülatör olan Rosetta’da çalıştıracağını, bu nedenle de çeşitli performans ve uyumluluk sıkıntıları yaşanacağını esasen kestirim edebiliyorduk. Lakin problemlerin günlük kullanımı etkileyecek boyutta olması, Apple’ı kısa visimeli alternatif yazılım tahlilleri yayınlamaya itebilir.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu