Lewis Hamilton’ın İstanbul’da Tarih Yazmasını Sağlayan Ayrıntı

lewis hamiltonin istanbulda tarih yazmasini saglayan ayrinti

Türkiye, geçtiğimiz hafta sonunda dünyanın en büyük motor sporu etkinliklerinden bir adedine mesken sahipliği yaptı. İstanbul’da bulunan Intercity İstanbul Park, kapılarını Formula 1 yarışları için tam 9 yıl sonra yine açtı. Yarış seyircisiz olsa da Türkiye’deki Formula 1 hayranları, 9 yıl sonra bu aktifliğin Türkiye’ye gelmesinden ziyadesiyle mutlulardı.

Aslına bakacak olursak yarış kafatan sona heyecan doluydu. Lakin yarışın en dikkat cazibeli anı, hiç elbet Mercedes pilotu Lewis Hamilton’ın zaferiydi. Zira bu zafer Hamilton’ı toplamda yedi, peş peşe ise dördüncü kere dünya şampiyonu yapmıştı. Ayrıyeten bu zafer, efsane pilot Michael Schumacher’in rekorunun da Hamilton’a geçmesini sağlisimı. Pekala Lewis Hamilton‘ın bu muvaffakiyetinin arkasında ne var?

Hamilton’ın sırrı: Cinturato yeşil lastikler

lewis hamiltonin istanbulda tarih yazmasini saglayan ayrinti 0 v5NKhXSm

Lewis Hamilton, bilhassa de cumartesi günü gerçekleşen sıralama yarışından sonra pistten şikayetçi olmuştu. Sıralama mücisimelesinde altıncı olmayı başaran şampiyon, pist şartlarını beğenmediğini açıkça lisana getirmişti. Ama Formula 1 hayranları, pazar günü değişik bir Hamilton’la karşılaştılar. Yarışın birinci sekiz çeşidinde tam ıslak tabanlar için mavi logolu lastik kullanan pilot, kyer 50 cinsin tamamında ise yeşil logolu Cinturato lastik kullandı. İşte bu lastikler, Hamilton’ı İstanbul’un yıldızı yapmasını sağlayan en kıymetli etkenlerdendi.

Formula 1 Türkiye Grand Prix’inde, pilotların neredeyse tümü mavi logolu lastiklerle piste çıktı. Yalnızca Williams için yarışan pilotlar Latifi ile Russel, yarışın kafaı prestijiyle yeşil lastik kullanmıştı. Hamilton ise birinci 8 çeşidin sonunda pite girerek, yeşil logolu Pirelli lastiklere geçiş yaptı. Yarış sonuna kisimar da bir daha lastik değişimi yapmayan Hamilton, 50 tıp boyunca bu lastikleri kullandı. Lakin kelam konusu lastikler sıfır değildi. Daha evvel de 3 cins kullanılan lastikler, toplamda 53 cinsle Hamilton’ı doruğa götürdü.

İşte Formula 1 Türkiye Grand Prix’inde kullanılan lastiklerin, yarışçılara nazaran istatistikleri

lewis hamiltonin istanbulda tarih yazmasini saglayan ayrinti 1 MmQrkMva

F1 ve otomobil Yarışları Yöneticisi Mario Isola tarafından yapılan açıklamalarda, şu detaylara yer verildi:

Lewis Hamilton’u altıncı sırada kafalisimığı yarışı kendisine yakışır bir şekilde birincilikle bitirip yedinci sefer dünya şampiyonluğunu kazandığı için kutluyorum. Lastikleri zekice yönetmesi, tarihte yerini almasında çok değerli bir rol oynadı. Tek pit stop yaptı ve orta lastikleri yarışın sonlarında faal bir formda düz yarış lastikleri üzere kullanarak azamî randıman almayı kafaardı. Islak kurallarda başlayan ve akabinde kuruyan pistte meçhul şartları direktörün kritik kıymet taşıdığı yarışın son derece karmaşık olacağı başından beri muhakkaktı. Hakikaten de o denli oldu. Geçiş noktasını düzgün tespit etmek de kilit bir rol oynadı; başlangıçtaki ıslak lastiklerden ortalara geçiş vaktini tayin etmek ve akabinde, yarışın ikinci yarısında tabanın düz yarış lastiklerine geçmek için kâfi tutuş sağlayıp sağlamayacağı yahut en güzel seçeneğin ikinci kısımda de orta lastiklerle devam etmek mi olacağı kritik bir seçimdi. Cumartesi gününün bilgilerini kullanarak ıslak lastiklerden ortalara geçme vaktini pahalandırmak nispi olarak kolaydı; fakat, bu son derece sıra dışı şartlarda ikinci pit stop için ne yapılacağını belirlemek çok daha komplike bir karar verme süreci gerektirdi.

Toplamda 50 çeşit kullanılan lastiklerin sol hali ise kameralara bu türlü yansıdı

lewis hamiltonin istanbulda tarih yazmasini saglayan ayrinti 2 AGbhBUMy

Bu arisima İstanbul’da yapılan Formula 1 yarışları sonrası kırılan birbirinden ilgi cazibeli rekorlarla ilgili hazırlisimığımız haberimize de buradan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Lewis Hamilton’ın İstanbul’da Tarih Yazmasını Sağlayan Ayrıntı