Genel

Leonardo da Vinci’nin çizimlerinden çeşitli DNA’lar elde edildi

leonardo da vincinin cizimlerinden cesitli dnalar elde edildi 0 cal8RWDG

Dünyaca ünlü ressam ve mücit Leonardo da Vinci’nin tablolarından çeşitli DNA örnekleri elde edildi. İspanyol gazetesi El País’in açıklamalarına nazaran ortalarında ünlü ressama ilişkin ‘’Autoritratto’’ ile ‘’Uomo della Bitta’’ çizimlerinin de bulunduğu çeşitli çizimlerden, çeşitli mantar, bakteri ve insan DNA’sı elde edildi.

Leonardo Da Vinci

leonardo da vincinin cizimlerinden cesitli dnalar elde edildi 1 jTulIfGX

Ortalarında tarihçilerin, mikrobiyologların ve sanat restoratörlerinin bulunduğu multidisipliner ( çok disiplinli ) araştırma takımı ünlü ressamın çizimlerini incelemekle birlikte University of Natural Resources and Life Sciences of Vienna kurumunda mikrobiyolog olan Guadalupe Piñar; çizimlerin biyolojik arşiv oluşturabilecek kadar genetik malzeme barındırdığını belirtiyor.

Yapılan incelemeler sonucunda insan derisinde yaşayan bakteriler, pnömoniyle ( zatürre ) alakalı virüs tipi ve bağırsaklarda yaşayan mikroorganizmalar bahsi geçen çizimlerden izole edildi.

Yeni araştırma El País gazetesinde ve Frontiers in Microbiology mecmuasında yayımlandı.

Kaynakça https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2020.593401/full https://elpais.com/ciencia/2020-11-24/hongos-bacterias-y-adn-humano-en-los-dibujos-de-leonardo-da-vinci.html

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu