Latin Amerika’nın İlk Bitcoin ETF’ine Yeşil Işık Yakıldı!

latin amerikanin ilk bitcoin etfine yesil isik yakildi

Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (CVM), Latin Amerika’daki ilk Bitcoin borsa yatırım fonuna yeşil ışık yaktı. QR Capital’in Bitcoin ETF’i, Sao Paulo merkezli trilyon dolarlık B3 borsasında QBTC11 ticker’ı ile işlem görecek.

Günlük olarak net varlık değerini (NAV) belirlemek için CME CF Bitcoin Referans Oranını kullanacak.

İlk Bitcoin ETF’i bir milyar doları aştı

CVM kararının önemini vurgulamak adına QR Capital, bunun dünyadaki dördüncü Bitcoin ETF’i olduğundan bahsediyor. Bu yılın başlarında Kanada’nın üç Bitcoin ETF’ini onaylamasının ardından Brezilya, Bitcoin’e bağlı bir ETF’i onaylayan ikinci ülke oldu. Ayrıca B3, dünyada böyle bir ürüne erişim sunan ikinci borsa haline geldi.

Türünün ilk örneği olan ve Şubat ayında resmi bir şekilde piyasaya sunulan BTC ETF’i, yönetim altındaki toplam varlık açısından şimdiden 1 milyar Kanada dolarını aştı. Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas da bu durumu vurgulayarak aşağıdaki tweet’i paylaştı.

ABD’de geri sayım başladı

BTC, ABD’deki 5 trilyon dolarlık ETF piyasasından henüz bir parça koparamadı. Bu yılın başlarında VanEck, NYDIG ve WisdomTree Investments, Bitcoin ETF tekliflerini ABD’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sundu.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu haftanın başlarında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, VanEck’in artık Federal Sicil’de bulunabilecek başvurusunu resmen işleme koydu. SEC’nin 9 Nisan’a kadar süren yorum döneminin ardından Mayıs başlarında ilk kararını açıklaması bekleniyor.

SEC yetkilisi Hester Peirce, loşa süre önce meslektaşlarının BTC ETF’ini onaylamayı reddetmesinden dolayı yaşadığı hayal kırıklığını dile getirmişti:

“Kendimizi küçük bir deliğin içine soktuk. Birçok insan, bu varlık sınıfına erişmenin bir yolunu arıyor.”

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Latin Amerika’nın İlk Bitcoin ETF’ine Yeşil Işık Yakıldı!