Sosyal Medya

Lamborghini, Kız Çocuklarını Kullandığı Reklamını Geri Çekti

İtalyan üstün spor araba üreticisi Lamborghini, geçtiğimiz hafta toplumsal medyada paylaşmış olduğu yeni tanıtım görsellerinde, “bir kız çocuğu üzere hayaller ve umutlarla dolu bir şehir” açıklaması altında sarı renkli bir Lamborghini ve kız çocuklarına yer vermişti.

Kelam konusu fotoğrafların Palermo sokaklarındaki çekimleri, Sicilya’daki mafya cinayetleri sonrası çektiği olay yeri fotoğraflarıyla tanınan ve ülkenin en saygın fotoğrafçılarından olan Letizia Battaglia tarafından gerçekleştirilmişti.

lamborghini kiz cocuklarini kullandigi reklamini geri cekti 0 yPZALeL2

Kelam konusu tanıtım kampanyası, Lamborghini’nin hiç de beklemediği bir halde hem toplumsal medyisiman hem de siyaset dünyasından reaksiyon gördü ve İtalyan marka, yansılar üzerinde reklam kampanyasını geri çekmek zorunda kaldı.

Tanıtım görsellerine reaksiyon gösterenler ortasında Palermo Belediye lideri Leoluca Orlando da alan alıyordu. Kelam konusu fotoğrafların akabinde “çocuk haklarına hürmet ile sanatçı özgürlüğü” ortasında bir seçim yapmak durumunda kaldığını söyleyen Orlando, Lamborghini’den reklam kampanyasını geri çekmesini talep etti.

lamborghini kiz cocuklarini kullandigi reklamini geri cekti 1

Lamborghini, gelen reaksiyonlar üzerinde reklam kampanyasını geri çekmiş olsa da reaksiyonlara karşı açıklamada bulunmaktan da geri durmisimı ve kampanyanın “lüks spor otomobillerle birlikte İtalyan bölgelerinin hoşluklarını yüceltme” gayesiyle yürütüldüğünü belirtti.

85 yaşındaki fotoğrafçı Letizia Battaglia ise, “Tepkiler beni çok kırdı. Benim için Palermo, büyümekte olan ve temiz bakışlı bir kız çocuğudur.” tabirleriyle kız çocuklarını model olarak kullanılmasının kenti ve aracı yüceltici bir mana taşıdığını belirtti.

lamborghini kiz cocuklarini kullandigi reklamini geri cekti 2 B6EbT7mX

Temsilciler Meclisi Kültür Kurulu üyesi milletvekili Paolo Lattanzio ise ünlü fotoğrafçının açıklamaları üzerine, “Sanata sansür uygulanmamalı, buna kuşku yok. Ancak bu, Lamborghini’nin Palermo’daki reklam kampanyası hadisesinde olduğu üzere yanlış bir ileti iletilmesine her vakit müsaade verilebileceği manasına gelmez. Projenin yeterli niyetli olduğu elbet lakin bir kenti kız çocuğu üzere tanımlama fikri, çocukların vücutlarının metalaştırılması karşısında görünmez hale geliyor. Sonuçta ‘kisimın, para ve araba’ formunda kabul edilemez bir tema sürdürülmüş oluyor. Otomotiv firmasının fotoğrafları geri çekme kararı bu nedenle yanlışsız olmuştur.” ifisimelerini kullandı.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu