Kuş, Sürüngen ve İnsan Gözyaşlarının Benzediği Ortaya Çıktı

kus surungen ve insan gozyaslarinin benzedigi ortaya cikti 4nbQfAQY

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar, kimi canlıların döktükleri gözyaşları ile insanların gözyaşları ortasında önemli bir benzerlik bulunduğunu ortaya çıkardı. İnsan gözyaşının yapısı bilinse de öbür canlılar için benzeri bir çalışma yapılmamıştı. 

Yapılan çalışmalarda çeşitli sürüngen, kuş ve göğüslü cinslerine ilişkin gözyaşı örnekleri toplandı. Bu yapıların incelenmesi sonucunda insan, sürüngen ve kuş gözyaşları ortasında bir benzerlik ortaya çıkarıldı.

Gözyaşlarının değeri

kus surungen ve insan gozyaslarinin benzedigi ortaya cikti 0 8YwqA3UW

Gözyaşları konusunda gereğince araştırma yapılmamış olması bilimsel manisima biraz eksik kalınmış bir yer olduğunu gösteriyor. Çünkü gözlerimizin pak ve sağlıklı kalması için gözyaşı kıymetli rol oynuyor. Bu yapıyı anlamak da daha uygun göz bakım ve tedavisi için kıymetli bir adım olacaktır.

Frontiers in Veterinary Science mecmuasında yayımlanan makaleye nazaran araştırmacılar, Brezilya’da yedi ayrımlı cinse ilişkin sağlıklı kuş ve sürüngen çeşidinden gözyaşı örnekleri topladılar. Bu çeşitlere papağanlar, şahinler, baykuşlar, kaplumbağalar ve su kaplumbağaları üzere canlılar da dahil oldu. 

Araştırmanın başındaki isim olan Arianne Oria, sağlıklı hayvanların anlaşılmasının, hasta hayvanların tedavisinin mümkün olması için kıymetli olduğunu, pek çok çeşidin görüş yeteneğiyle hayatta kaldığını tabir etti. Görüş marifetini kaybeden hayvanların yabanî tabiatta hayatta kalamayacaklarını da belirtti.

Araştırma insanlara da yararlı olacak

kus surungen ve insan gozyaslarinin benzedigi ortaya cikti 1 pk4LyutK

Beşerler da araştırmacıların sağlıklı oküler yüzey dedikleri bir yapıya gereksinim duyuyor. Bu yapı gözün dış katmanını oluşturuyor. Kornea üzere yapılar, gözyaşları ve göz kapaklarının kenarları bu bölgede bulunuyor. 

Yeni araştırmaya nazaran insan gözüyle benzerlikler ve farklılıklar veterinerlere yeni ilaçlar ve tedaviler için yeni bir fırsat sunabilecek. Bu noktisima ortaya çıkan bilgilere nazaran insan gözü, köpek ve at üzere memelilerle misal gözyaşları dökse de kelam konusu elektrolit ölçüleri olduğunda kuşlar ve sürüngenler yakın oranlarda elektrolit içeren gözyaşları salgılıyor. Yapıların farklı formlarda kristallenmesi ise gözyaşlarının ayrımlı yapılarda etrafa nazaran şekillendiğini ortaya koyuyor.

Sıradaki içerik:

Kuş, Sürüngen ve İnsan Gözyaşlarının Benzediği Ortaya Çıktı