Kripto Para

Kripto Para Piyasası Tekrar Uçuşa Geçti: İşte Son Durum

Bitcoin’in 2017’de ünite fiyatı 20 bin dolara ulaştığında, pek çok insan kripto paralar ile birinci sefer tanışmıştı. Birinci sefer kripto paranın varlığından haberdar olanlar bir formda yaşananları anlamaya çalışıyorlardı. Merkezi ekonomik sistemlerin en büyük temsilcileri, yeni bir ekonomik sistem mi geliyor telaşı ile kararlar almaya kafalamışlardı.

2017’de olanlar 2020’de yine yaşanmaya kafalisimı. Piyasanın başını çeken ünite tekrar Bitcoin olurken, onu Ethereum, Ripple ve Tether üzere kripto para üniteleri takip ediyor. Bu 4 kripto para ünitesinin toplam pahası 470 milyar dolar düzeyine çok yakın. Kripto para piyasasının toplam piyasa pahası ise 570 milyar doların üzerine çıkmış durumda.

Kripto paralar, neden tekrar yükselişe geçti?

kripto para piyasasi tekrar ucusa gecti iste son durum 0 vKa4TnRR

Bunun en mantıklı nedeni olarak Mayıs 2020’de Bitcoin’de yaşanan yarılanma (halving) sürecini göstermek mümkün. Daha açıklayıcı olmak için bunu altın ile örneklendirmekte fayda var. Dünyadaki topraktan çıkarılıp işlenen tüm altınların birdenbire tekrar toprak altına girdiğini ve işlenmesi gerektiğini düşünün. Bu türlü bir durumda altını sürece maliyeti yükseleceği üzere, kmekan işlenmiş altınların piyasadaki pahası de vakitle yükselmeye başlayacaktır.

Kripto paraların toplam piyasa bedelinin 570 milyar dolara ulaştığını söylemiştik. Bitcoin ise tek başına bu havuzun 350 milyar dolarını oluşturuyor. Yani bir kafaka değişle piyasanın %61’lik kısmı Bitcoin’e ilişkin. Dolayısı ile yarılanma sonrası pahasının artacağına dair beklentiler, yatırımcıları Bitcoin’e yönlendiriyor, bu nedenle piyasa bedeli artmaya, arttıkça da yeni yatırımcılar sisteme dahil olmaya devam ediyor.

Piyasa kıymeti en yüksek 10 kripto paranın ünite fiyatlarında son durum:

kripto para piyasasi tekrar ucusa gecti iste son durum 1 YOZDWs12

  • Bitcoin (BTC): 19 bin dolar+ / son 7 günde %13 pahalanma
  • Ethereum (ETH): 610 dolar+ / son 7 günde %30 pahalanma
  • Ripple (XRP): 0,62 dolar+ / son 7 günde %109 pahalanma
  • Tether (USDT): 1 dolar / son 7 günde 0,05 dolar pahalanma
  • Bitcoin Cash (BCH): 335 dolar+ / son 7 günde %33 pahalanma
  • Chainlink (LINK): 15 dolar+ / son 7 günde %19 pahalanma
  • Litecoin (LTC): 88 dolar+ / son 7 günde %20 pahalanma
  • Polkisimot (DOT): 5,81 dolar+ / son 7 günde %19 pahalanma
  • Cardano (adA): 0,16 dolar+ / son 7 günde %46 pahalanma
  • Binance Coin (BNB): 33 dolar+ / son 7 günde %13 pahalanma

Üstteki grafik 24 Kasım saat 14.00’da geçerli olan kıymetlere ilişkin, fakat yaşananlara ait genel bir çıkarım yapmak mümkün. Bitcoin’in son 7 gündeki %13’lük paha artışı sizi yanıltmasın, zira bunun maddi karşılığı birden fazla kripto paranın toplam kıymetinden daha fazla.

İkinci sıradaki Ethereum’un ardında ise Rus teşebbüsçü Vitalik Buterin’in liderlik ettiği bir grup var. Ethereum’un piyasa kıymetindeki yükseliş, Bitcoin’e en uygun alternatif pozisyonunu müdafaasını sağlıyor.

Birinci 10’da ünite paha açısından en süratli yükselen ünite ise Ripple olarak göze çarpıyor. Yakın vakitte ABD’nin en büyük bankalarından Bank of America ile anlaşan Ripple’ın ülkemizde Akbank ile bir mutabakatı da bulunuyor.

Ünite pahası asla 1 doların üzerine çıkmayacak biçimde kurgulanan Tether ise 18 milyar dolarlık piyasa kıymeti ile 4. sırisima. Yatırımdan çok bir değişim aracı olmayı visimeden Tether’in kullanım yeri da giderek yaygınlaşıyor.

Kripto para piyasasındaki son durum en genel çizgileri ile bu haldeydi. Bu bilgilerin mutlaka birer yatırım tavsiyesi olmisimığını belirtmek isteriz. Kripto paralar hakkındaki görüş, fikir ve tekliflerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

konulu porno

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu