Koronavirüs’ün 28 gün müddetle kimi yüzeylerde kalabildiğini gösteren bir araştırma yayınlandı

koronavirusun 28 gun muddetle kimi yuzeylerde kalabildigini gosteren bir arastirma yayinlandi 8LgbvQt1

koronavirusun 28 gun muddetle kimi yuzeylerde kalabildigini gosteren bir arastirma yayinlandi 0 pcQ7MBft

Avustralya Ulusal Bilim Ajansı (CSRIO) tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, Kovid-19 hastalığına neden olan SARS-COV-2’nin dayanıklılığının sanılandan çok daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Daha evvelki testlerde, koronavirüsün, para ve cam üzere objeler üzerinde iki ya da üç gün kalabildiği belirtilmişti.

Kağıt para ve telefon ekranı

Yeni tip koronavirüsü karanlık ve 20 °C’lık bir ortamda gözlemleyen bilim insanları, SARS-COV-2’nin kağıt para, telefon ekranı ve paslanmaz çelik üzere eserler üzerinde 28 gün bulaşıcılığını koruyabildiğini tespit etti. Araştırma, bilim insanlarının “yapay mukus” olarak isimlendirdiği bir solüsyonla gerçekleştirildi.

koronavirusun 28 gun muddetle kimi yuzeylerde kalabildigini gosteren bir arastirma yayinlandi 1 ZOzOkDWr

Araştırmayı yürüten bilim insanı Dr. Larry Marshall, “Virüsün yüzeylerde ne kadar müddet kaldığını bulmak, bilim insanlarının hastalığın yayılmasını engellemek ve kamuoyunu korumak için kritik bir kıymete sahip. 20 santigrat derecede virüsün çok güçlü olduğunu gördük. Cep telefonları ekranları üzere pürüzsüz alanlarda 28 gün kalabiliyor. Influenza A üzerinde yapılan tıpkı koşullardaki incelemelerde 17 gün kaldığını gördük” tabirlerini kullandı.

Virology Journal da yayınlanan araştırmada virüsün sıcaklık arttıkça güçsüzleştiği de tespit edildi. Virüs, 40 derecelik sıcakta 24 saat içinde bulaş özelliğini kaybediyor. Birebir araştırmada virüsün, gözeneksiz objelerin yüzeyinde daha uzun yaşadığı ama kumaş üzere gözenekli yüzeylerde bulaşıcılık müddeti 14 güne düştüğü söz edildi.

koronavirusun 28 gun muddetle kimi yuzeylerde kalabildigini gosteren bir arastirma yayinlandi 2 yfs2RVGj

Araştırma, halkta tasa yaratabilir

Cardiff Üniversitesi’nden Profesör Ron Eccles ise virüsün 28 gün etkin kalabildiği ile ilgili araştırmayı eleştirdi. Araştırmanın toplumda gereksiz kaygı yaratacağını savunan Eccles, “Virüsler, öksürük ve hapşırıktaki mukus ve kirli parmaklar aracılığıyla yüzeylere yayılıyor. Kelam konusu araştırmada virüs yayacak taze insan mukusu kullanılmamış. Taze mukus, içeriğinde virüslere karşı enzim üreten bol ölçüde beyaz hücre içeren bir unsur. Mukus, tıpkı vakitte virüsleri etkisiz hale getirebilecek antikor ve öteki kimyasalları da barındırabilir” kelamlarını sarf etti. Eccles, doğal ortamla laboratuvar ortamı ortasında virüsün hayatta kalabilmesi noktasında büyük farklar olduğunu belirtirken SARS-COV-2’nin mukuslu yüzeylerde günlerce değil sadece birkaç saat faal kalabileceğini de kelamlarına ekledi.

Kaynakça https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54504047 https://www.cnet.com/news/coronavirus-may-linger-on-surfaces-for-longer-than-expected/ https://www.bbc.com/news/health-54500673

Sıradaki içerik:

Koronavirüs’ün 28 gün müddetle kimi yüzeylerde kalabildiğini gösteren bir araştırma yayınlandı