Koronavirüs yayılımını 24 saatte engelleyen bir ilaç keşfedildi

koronavirus yayilimini 24 saatte engelleyen bir ilac kesfedildi FVvGIyCy

koronavirus yayilimini 24 saatte engelleyen bir ilac kesfedildi 0 gud2ggjg

Dünyanın gündemini çok ağır bir biçimde etkileyen COVID-19 salgını için dünya çapında bilim adamları ter döküyor ve mümkün olan her türlü tedavi sistemini test etmeye çalışıyor. ABD’de yayılımı engelleyecek bir ilaç keşfedildi.

Molnupiravir nedir?

Bilim adamlarının üzerinde çalıştığı ilaç Molnupiravir ismini taşıyor ve MK-4482/EIDD-2801 seri numarasına sahip. Ağız yoluyla alınan bu ilaç olağanda grip tedavisi için geliştirildi ve deneysel etaptaydı. İlacın özelliği ise virüslerin RNA kopyalaması sırasında kusurlar ekleyerek kopyalamayı engellemesiydi.

Georgia Devlet Üniversitesi araştırmacıları bu ilacı koronavirüs üzerinde denedi ve olumlu sonuçlar alındı. Dağ gelinciklerini COVID-19 ile enfekte eden araştırmacılar burundan virüs yayılımı başlayınca Molnupiravir ilacını vermişler. 24 saat sonra enfekte hayvanların yanına konan sağlam hayvanların etkilenmediği görülmüş.

Dağ gelinciğinin koronavirüste semptom göstermeden virüsü yayma kapasitesinin yüksek olması testlerde yer almasının en büyük nedeni. Yani hali hazırda üstün bulaştırıcı usulündeki şahısların karşılığı diyebiliriz.

koronavirus yayilimini 24 saatte engelleyen bir ilac kesfedildi 1 S8CCzOSk

Molnupiravir ilacının verdiği bu sonuçlar bilhassa virüsü kapan şahısların yanındaki insanlara yaymasının önüne geçebilir. Bu da aslında aylardır devletlerin uğraştığı virüsün yayılımını azaltma eforlarına büyük bir katkı sağlayabilir.

Molnupiravir hali hazırda iki ve üçüncü klinik etaplarına devam ediyor. En azından toplu aşılama sürecinin sonuna kadar yayılımı durdurarak yardımcı olabileceği düşünülüyor. Elbette klinik sonuçların yayınlanması ile net sonuçları görebileceğiz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Koronavirüs yayılımını 24 saatte engelleyen bir ilaç keşfedildi