Koronavirüs test kiti satışı ve reklamlarına erişim mahzuru getirildi

koronavirus test kiti satisi ve reklamlarina erisim mahzuru getirildi 322rhI71

koronavirus test kiti satisi ve reklamlarina erisim mahzuru getirildi 0 XXLZO38w

Sıhhat Bakanlığı, koronavirüs test kitleri hakkında erişim yasağı getirdi. Covid-19 test kitlerinin satış, reklam ve tanıtımı yapılan sitelere erişim engellendi.

Türkiye’de antikor testleri de dahil olmak üzere koronavirüs test kitlerinin internetten satışı ve reklamının yapılması büsbütün yasak. Sırf yasal müsaade alan sıhhat merkezleri tarafından teminine müsaade veriliyor. Yalnızca koronavirüs test kiti değil, sıhhat mensupları tarafından uygulanması öngörülen tıbbi ekipman ve aygıtların tamamı için tıpkı mevzuat uygulanıyor.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu, Sıhhat Bakanlığı’na yapılan şikayetleri dikkate alarak koronavirüs test kiti satışı hakkındaki 90 bildirimi inceledi. Bunlardan 39’unun toplumsal medya üzerinden koronavirüs test kiti satışı ve reklamı yaptığı belirlendi. İlgili toplumsal medya şirketlerine ulaşılarak linklere erişim engellendi.

90 bildirimden 28’inin kendi internet siteleri üzerinden faaliyet gösterdiği tespit edildi. Bu kapsamda, Türkiye’de yerleşik bir adresi bulunan internet sitelerine, bu faaliyetlerin sona erdirilmesi tarafında yazılı ihtarda bulunuldu.

Bildirimlerden 20’sinin ise yer sağlayıcıları (e-ticaret pazar yerleri) aracılığıyla satış gerçekleştirdiği tespit edildi. Bu sitelerden içeriğin kaldırılması için internet siteleri ile bağlantıya geçildi ve resmi yazışmalar yapıldı. Kalan 3 bildirimin direkt telefon ve WhatsApp iletileri yoluyla gerçekleştirilen satışları içerdiği tespit edildi.

Türkiye’de antikor testleri de dahil olmak üzere koronavirüs test kitlerinin internetten satışı ve reklamının yapılması büsbütün yasak. Sadece yasal müsaade alan sıhhat merkezleri tarafından teminine müsaade veriliyor. Yalnızca koronavirüs test kiti değil, sıhhat mensupları tarafından uygulanması öngörülen tıbbi ekipman ve aygıtların tamamı için tıpkı mevzuat uygulanıyor.

Sıradaki içerik:

Koronavirüs test kiti satışı ve reklamlarına erişim mahzuru getirildi