Koronavirüs salgınında semptomsuz olayların sayısı kaç, aşı ne kadar koruyacak?

koronavirus salgininda semptomsuz olaylarin sayisi kac asi ne kadar koruyacak uTOOSbZe

koronavirus salgininda semptomsuz olaylarin sayisi kac asi ne kadar koruyacak 0 YMpzQweZ

Ülkemizde tesirini ağır biçimde hissettiren koronavarisü salgınında günlük olarak Sıhhat Bakanlığı’nın yayınladığı tablolar; seyrini izleyebilmek açısından ehemmiyet taşıyor. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca hadise tabloları, aşılama ve HES uygulaması ile ilgili Ertuğrul Özkök’e kıymetli açıklamalar yaptı.

Semptomsuzlar 4 kat fazla

Özkök bugünkü köşe yazısında Koca ile yaptığı küçük söyleşiyi okurları ile paylaştı. Son günlerde hayli merak konusu olan hasta sayısı ve olumlu hadise sayısı karmaşası da böylelikle son bulmuş oldu.

Açıklamalara nazaran asemptomatik yani semptomsuz olarak hastalığı geçiren müspet hadise sayısı hasta sayısının 3-4 katı daha fazla. Dün itibariyle 1502 olan yeni hasta sayısına ek olarak 6000 civarında da semptomsuz olumlu olay kestiriminde bulunabiliriz. Böylelikle günlük toplam yeni hadise sayısı da 7500 civarında oluyor.

Başka taraftan yeni hasta ve semptomsuz yeni olay sayılarının tümü Hayat Meskene Sığar uygulamasına işleniyor. Yani yeni hasta tarifi yalnızca günlük yayınlanan tablolarda yer alıyor diyebiliriz.

koronavirus salgininda semptomsuz olaylarin sayisi kac asi ne kadar koruyacak 1 pFu3Q6sF

Aşı ne kadar tesirli?

Ülkemizde de beşerli denemelere başlayacak olan Covid-19 aşı çalışmaları ortasında üretim onayı kademesine geçenler var. Bununla birlikte aşının ne kadar kollayıcı olabileceği de merak uyandıran hususlar ortasında geliyor.

Bakan Koca aşının yüzde 60 oranında bir muhafaza sağlayabileceğini belirtiyor. Maske takmak ise yüzde 90 oranında müdafaa sağlıyor. Yani toplumun tümü aşılansa bile yüzde 60 oranında korunabileceğiz. Sıhhat Bakanı aşının maske kadar koruyamayacağını ve maske takmanın herkesin aşısı olduğunu belirtiyor. Ayrıyeten toplumsal aranın de korunması çok kıymetli olacak.

Son olarak tatil beldelerinde yapılan test sonuçlarının tablolara işlenmediği açıklanmıştı. Bakan Koca tatil beldelerinde bilhassa Antalya, Muğla, İzmir ve Aydın ile ilgili olay sayılarının net olarak her gün Avrupa Birliği’ne rapor edildiğini de söz ediyor.

Sıradaki içerik:

Koronavirüs salgınında semptomsuz olayların sayısı kaç, aşı ne kadar koruyacak?