Koronavirüs Geçiren Birinin Hastalıktan Kaç Ay Korunuyor?

koronavirus geciren birinin hastaliktan kac ay korunuyor 3DFrLYZ2

Koronavirüs salgını, dünya genelinde 1,4 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu ve hala de can kayıpları yaşanmaya devam ediyor. Koronavirüsün sebep olduğu COVID-19 hastalığıyla ilgili olarak ise hala başlarda çeşitli soru işaretleri bulunuyor.

Bu soru işaretlerinden bir tanesi, COVID-19’a yakyeran bir kişinin bir daha bu hastalığa ne vakit yakalanacağı konusu. İşte Sıhhat Bakanlığı Bilim Heyeti Üyesi ve Ankara Kent Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Vazifelisi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz bu sorunun karşılığını verdi.

COVID-19’a yakmekanan birisini, bir daha bu hastalığa ne vakit yakmekanır?

koronavirus geciren birinin hastaliktan kac ay korunuyor 0 apIPm12t

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, COVID-19’a yakalanıp atlatan birisinin muhakkak bir mühlet geçtikten sonra 2. kere de bu virüsle karşılaşabileceğini söz etti. Kayıpmaz, virüse tekrar yakalanma mühletinin, kişinin geliştirmiş olduğu antikora bağlı olarak değiştiğini lisana getirdi.

Kayıpmaz, hususla ilgili olarak şunları söyledi: “COVID-19’u geçiren bir kişi teorik olarak 3 ay kadar bu hastalıktan korunabilir. Lakin bu, ‘Covid-19’u geçirdiniz ve siz artık rahatça gezebilirsiniz’ manasına gelmiyor. Şayet siz tekrar her vakit söylediğimiz o kurallara riayet ederseniz tekrar bir virüsle müsabaka olasılığınızı en aza indirirsiniz.”

koronavirus geciren birinin hastaliktan kac ay korunuyor 1 Fidt33aC

Bu bağışıklık mühletinin 45 güne kisimar inebildiğini söyleyen Doç. Dr. Kayıpmaz, hastalık geçirilmiş olsa bile önlemlere uyulması gerektiğini söyledi. Maske kullanımının, toplumsal aralığın, paklığın ve kabalık ortamlardan uzak durmanın değerli olduğunu söyleyen Kayıpmaz, şöyle konuştu:

“Bunlar, aslında sizi teorik olarak emniyetde tutan ve sizi virüs parçacıklarından uzaklaştıran kaba tanımlar. Karşılaştığınız virüs ölçüsünü aza indirmeyi de fiziki aralık ve maske kuralı sağlıyor. Hastalığı geçiren kişi ‘Ben bu hastalığı geçirdim; nasıl olsa bedenimde antikor oluştu ve ben artık önlemsiz bir halde dışarıya çıkabilirim, nasıl olsa ben artık güvencedeyim’ diye düşünmemeli.”

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Koronavirüs Geçiren Birinin Hastalıktan Kaç Ay Korunuyor?