“Koronavirüs, Birtakım Yüzeylerde 28 Gün Faal Kalabiliyor”

koronavirus birtakim yuzeylerde 28 gun faal kalabiliyor

Avustralya Ulusal Bilim Ajansı (CSRIO) tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, tüm dünyayı tesiri altına mekan COVID-19 hastalığına neden olan SARS-COV-2 virüsünün, muhakkak yüzeylerde sanılandan çok daha uzun mühlet etkin kalabildiğini ortaya çıkardı.

Kelam konusu çalışmayı SARS-COV-2’nin etkin kalabilmesi için 20 °C’lık bir karanlık odada gerçekleştiren araştırmacılar, virüsün cep telefonu ekranı, plastik, paslanmaz çelik üzere pürüzsüz yüzeylerin yanı sıra kağıt banknot üzere sıklıkla kullanılan objelerde 28 gün boyunca etkin kalabildiğini ortaya çıkardılar.

“Koronavirüsün 28 gün faal kalabildiğini söylemek halkta gereksiz dehşete neden olabilir”

koronavirus birtakim yuzeylerde 28 gun faal kalabiliyor 0 UVf8f8tm

CSIRO CEO’su Dr. Larry Marshall, kelam konusu araştırma ilgili gerçekleştirdiği açıklamada, “Virüsün yüzeylerde nitekim ne kadar müddet canlı(aktif) kaldığını tespit etmek, virüsün yayılma kapasitesini daha hakikat bir formda iddia etmemize ve önlememize yardımcı oluyor. Bu datalar, insanları korumak için daha düzgün bir iş çıkarmamızı sağlıyor.” tabirlerini kullandı.

Cardiff Üniversitesi’nin eski yöneticisi Prof. Ron Eccles ise kelam konusu araştırmayı eleştirdi ve araştırmacıların virüsün 28 gün etkin kalabildiğini söylemesinin halkta gereksiz dehşete neden olabileceğini belirtti. “Virüs, öksürük ve hapşırıktaki mukustan ve kirli parmaklardan yüzeylere yayılıyor.” diyen Eccles, virüsün yayılmasındaki bir numaralı taşıyıcı olan mukusun araştırmada kullanılmadığını öne sürdü.

“Koronavirüs, mukuslu yüzeylerde yalnızca birkaç saat etkin kalabilir”

koronavirus birtakim yuzeylerde 28 gun faal kalabiliyor 1 tN57wyvr

“Taze mukus, virüsleri yok etmek için enzimler üreten çok adetda beyaz hücre ile virüsleri nötralize etmek için antikor ve ayrımlı kimyasallar içeriyor. Bu virüsler için düşmanca bir ortamdır. formunda konuşan Prof. Eccles, SARS-COV-2’nin mukuslu yüzeylerde günlerce değil sırf birkaç saat faal kalabileceğini söyledi.

Sıradaki içerik:

“Koronavirüs, Birtakım Yüzeylerde 28 Gün Faal Kalabiliyor”