Genel

Koronavirüs aşısı için nasıl istekli olunur? Sürece dair bilmeniz gereken her şey

koronavirus asisi icin nasil istekli olunur surece dair bilmeniz gereken her sey 0 nOJAeBSv

Koronavirüs kaosu tüm süratiyle sürerken Faz-3 basamağına gelmiş aşıların istekli beşerler üzerindeki denemeleri de başlıyor. 16 Eylül’de ülkemizdeki birinci 3 aşılama yapılmış ve sonrasında daha büyük ölçekli aşılama çalışmalarına başlanacağı duyurulmuştu. Sıhhat Bakanlığı eliyle yürütülen süreçte hali hazırdaki potansiyel aşıların ülkemizdeki genetik harita üzerinde nasıl bir tesir ortaya koyacağının araştırılması ismine son derece kıymetli.

Hacettepe’de 3 istekli sıhhat çalışanına yapılan Çinli Sinovac şirketine ilişkin aşı sonrasında ülkemizde 25 merkezde öncelikli olarak 1300 istekli sıhhat çalışanına yapılacak. Meyyit tam virüs hücresi olarak tabir edilen Çinli aşı, uzmanlar tarafından teknik olarak en muteber prosedür olarak tabir edilse de mümkün olumsuz tesirleri ve başarısı şimdi bir modül soru işareti. Türkiye Sıhhat Bakanlığı, bu aşı muvaffakiyete ulaşır ve onay verilirse 50 milyon adetlik ön alım hakkına sahip.

Aşılama süreci nasıl yürüyecek?

Aşılama sürecinde onay alınan sayıda şahsa gerçek aşı yapılacak. Seçilecek ve habersiz birebir ölçüde şahsa de hiçbir tesiri bulunmayan plasebo tesirlerini araştırma gayesi içeriği boş aşılar uygulanacak ve aşının tesirleri izlenecek. 14 gün sonra yani 15. gün tıpkı aşı tekrar uygulanacak ve izlemeler devam edecek. Bu esnada deneklerin aşıların yapıldığı hastanelerde birden fazla defa denetim maksatlı gitmesi gerekebilecek ve durumları yakından izlenecek. 28. – 29. gün antikor gelişiminin gözlenmesi bekleniyor.

Birinci sonuçlara dair açıklamaların en erken Kasım ayı içerisinde yapılması bekleniyor. Çin, Almanya yahut sonrasında gelecek tüm aşılarda birebir uygulama prosedürleri izlenecek. Aşılama sonrasında başarısız olan aşılar için istekli olan bireyler, sonrasında başarısı kanıtlanmış aşıları olabilmek ismine da birinci önceliğe sahip olacak. Plasebo tesirlerinin araştırılması için içeriği boş aşılar enjekte edilenler de sonrasında aşılama için öncelik sahibi olacak.

Çin’in koronavirüs aşısına nasıl istekli olunur?

50 yaş altı, 50-65 yaş ortası ve 65 yaş üstü üzere 3 yaş aralığı için aşılama yapılabilecek. 18 yaşın altındakiler istekli olamayacak. Aşılama yüklü olarak 18-50 yaş aralığına yapılacak. Çinli şirket bugüne kadar aşı olanların %90’dan fazlasında antikor oluştuğu argümanında. Ülkemizde denenecek aşının düşük dozlu versiyon olduğu söz ediliyor. Çalışmada istekli olacak 10 bin + 10 bin denekten biri olmak için aşağıdaki hastanelere müracaatta bulunulabiliyor. (Rakamlar ne yazık ki resmi olarak katılık taşımıyor.) Testlerin sonrasında denek olunup olunamayacağını yetkili hekimler tarafından karar verilecek. Hipertansiyon, diyabet, astım üzere kronik hastalığı olanlar aşı olamıyor.

  • İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
  • Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  • Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
  • Hacettepe Tıp Fakültesi
  • Ankara Kent Hastanesi
  • İzmir, Kayseri, Gaziantep, Malatya, Antalya, Trabzon, Van vilayetlerindeki kent hastaneleri ile kimi özel hastanelerde de istekli müracaatları yapılabilecek.

Istekli olmak isteyenler hastanelere telefon, e-posta yahut şahsen giderek müracaat yapabilecek.

koronavirus asisi icin nasil istekli olunur surece dair bilmeniz gereken her sey 1 UY6yC9V3

BiONTech firmasının Türk CEO’su Uğur Şahin ve CMO’su Hasret Türeci

Almanya’nın koronavirüs aşısına nasıl istekli olunur?

Alman BiONTech ile ABD menşeili Pfizer iştirakinde geliştirilen Covid-19 aşçısının istekli denemeleri de yakında ülkemizde başlayacak. Bu aşının ülkemiz ismine sevindirici konularından bir tanesi de BiONTech şirketinin başında bir Türk’ün olması. CEO Uğur Şahin geçtiğimiz günlerde Almanya’nın en zenginleri listesine de giren birinci Türk olmuştu. Hatta şirketin zirve takımındaki 5 isimden 2 tanesi Türk. Hasret Türeci de şirkette Baş Tıp Sorumlusu olarak vazife yapıyor.

Almanya menşeili aşının operasyonlarını İstanbul Tıp Fakültesi yürütecek. BNT1620ö kod isimli aşı onay süreçlerinden sonra başlangıçta 100 gönüllüye yapılacak. Aşı sonuçları için gönüllülerden alınan kan örnekleri Türkiye’deki Almanya tarafından onaylı bir laboratuvar tarafından izlenecek. Çin aşısından olduğu üzere bu aşıda da farklı yaş aralığındaki gönüllülere aşılama yapılacak.

Istekli olarak aşı yaptırmak isteyenler 0212 414 30 00 / 65700 numaralı telefondan mesai saatleri içerisinde müracaat yapabiliyor.

Siz koronavirüs aşısı için istekli olmayı düşünür müsünüz? Evet, düşünürüm. Hayır, düşünmüyorum. Emin değilim. Oy Ver 14 kişi oy verdi. Sonuçları Göster Siz koronavirüs aşısı için istekli olmayı düşünür müsünüz? Evet, düşünürüm. Hayır, düşünmüyorum. Emin değilim. Anket Sonlandı 14 kişi oy verdi. Sonuçları Göster Siz koronavirüs aşısı için istekli olmayı düşünür müsünüz? 29% Evet, düşünürüm. 4 oy 57% Hayır, düşünmüyorum. 8 oy 14% Emin değilim. 2 oy 14 oya nazaran sonuçlar listelenmiştir. Ankete Dön

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu