Koronavirüs Aşıları Ne Kadar Emniyetli?

koronavirus asilari ne kadar emniyetli y4GpOZ2i

Koronavirüs aslında ne beşerler ne de bilim dünyası açısından yeni bir virüs çeşidi. Kasım 2002 ve Temmuz 2003 ortasında yaşanan SARS-CoV salgını ile bu virüsün tesirleri gözlemlendi. Bu müşahedeler, bilim dünyasını yeni tip koronavirüse karşı temel seviyede hazırlıklı olmasını sağlisimı.

2020’de Çin’den çıkıp tüm dünyayı saran yeni tip koronavirüs SARS-CoV-2, tıpkı daha evvelki salgında olduğu üzere şiddetli akut teneffüs yolu sendromuna neden oluyordu. Lakin virüsün yeni tip olması nedeni ile 2020’de gördüğümüz hastalığa Covid-19 isimı verildi.

“Tıp tarihinde daha bu türlü bir şey evvelden görülmedi:”

2c6b9isim3f6d38906c7b0f895592a20eac95517d4

Semih Taaren, Washington Üniversitesi’nde mikrobiyoloji okuduktan sonra moleküler biyoloji yerinde hekima yapan, 25 yıldır çeşitli biyokteknoloji şirketinde virolog olarak vazife yapan bir isim. Kendisi salgının en kafaından bu yana toplumsal medya üzerinden kusurlu bilgilerin düzeltilmesi için ağır bir uğraş sarf ediyor.

Taaren’e nazaran ilaç şirketleri, hükümetler, sıhhat acentaları ve Dünya Sıhhat Örgütü, tarihte birinci defa Covid-19 salgınında bu kadar entegre çalıştı. Twitter’dan paylaştığı açıklamasında bu durumu “Tıp tarihinde daha bu türlü bir şey evvelce görülmedi” halinde ifisime eden Taaren, koronavirüs aşısının bu kadar kısa müddette geliştirilmesi ile ilgili kaygılara de değindi.

Bugüne kadar en süratli geliştirilen aşı için çalışmalar 4 yıl sürdü. Pekala koronavirüs aşılarının 1 yıl bile olmadan son kademeye gelmesi ne kadar emniyetilir?

Taaren, bu mevzuyu bir aşının geliştirilmesi için gereken bilgi birikimi, teknoloji ve süreç idaresi üzere ana konulara dikkat çekerek açıklıyor. Koronavirüsün aslında yeni olmisimığını, bilim dünyasında RNA araştırma ve aşılarının zati yıllardır yapıldığını belirten uzman, bu sayede Covid-19 aşısının kısa müddette geliştirilebildiğine dikkat çekiyor. Kendisinin açıklamalarını aşağıdaki zincir üzerinden okuyabilirsiniz:

koronavirus asilari ne kadar emniyetli 1 7lEYpQEg

koronavirus asilari ne kadar emniyetli 2 rYXUDc9Q

koronavirus asilari ne kadar emniyetli 3 leGeXYbz

koronavirus asilari ne kadar emniyetli 4 P7WlC4ur

koronavirus asilari ne kadar emniyetli 5 Xg1i8gjT

koronavirus asilari ne kadar emniyetli 6 Qv6mnCw3

koronavirus asilari ne kadar emniyetli 7 Jag7YQcL

koronavirus asilari ne kadar emniyetli 8 YgtOpNDQ

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Koronavirüs Aşıları Ne Kadar Emniyetli?